Периодика

сп. "Счетоводство плюс Данъци, Социални отношения"
сп. Счетоводство плюс..., бр. 11-12/2018г.
сп. Счетоводство плюс..., бр. 11-12/2018г.

Автор: ОРКП "Мисъл"
Год. на издаване: 2018 г.
ISSN: 1311-0497
Цена: 19.80 лв.

Раздел първи СЧЕТОВОДСТВО И ПРАКТИКА
В раздела има две теми – за калкулиране на себестойност на земеделска продукция и за същността и счетоводното отчитане на записа на заповед.


Раздел втори СЧЕТОВОДНА ПОЛИТИКА
Статията на доц., д-р Бойка Брезоева  подробен анализ на новия стандарт МСФО 15 Приходи от договори с клиенти


Раздел трети ДАНЪЧЕН КОНСУЛТАНТ
Първата статия е посветена на търговията чрез чуждестранни интернет платформи и данъчните задължение, възникващи вследствие на дейността.


Раздел четвърти ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО
Статията разглежда случаите на придобиване на право на парични обезщетения поради общо заболяване и срокове на изплащане на въпросните обезщетения в зависимост от конкретните условия.


Раздел пети СЧЕТОВОДНА И ДАНЪЧНА ПРАКТИКА
Представен е заключителния документ от Шестата национална експертна среща по прилагане на ЗДДС и ЗКПО, който  е изготвен от модератора на конференцията Велин Филипов – регистриран одитор, счетоводен и данъчен консултант, със съдействието на презентаторите по отделните модули на националната среща.

Раздел първи СЧЕТОВОДСТВО И ПРАКТИКА
Димитър Йорданов - Калкулиране на себестойността на земеделска продукция
Владимир Христов - Същност и счетоводно отчитане на записа на заповед


Раздел втори СЧЕТОВОДНА ПОЛИТИКА
Бойка Брезоева - Прилагане на новия стандарт МСФО 15 Приходи от договори с клиенти


Раздел трети ДАНЪЧЕН КОНСУЛТАНТ
Лиляна Панева  - Данъчни задължения при онлайн търговия чрез чуждестранни интернет платформи
Любка Ценова - Новият закон  за административното регулиране на икономически дейности, свързани с нефт и продукти oт нефтен произход


Раздел четвърти ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО
Вержиния Заркова - Право на парично обезщетение поради общо заболяване


Раздел пети СЧЕТОВОДНА И ДАНЪЧНА ПРАКТИКА
Заключителен документ от шестата национална експертна среща

Раздел първи СЧЕТОВОДСТВО И ПРАКТИКА
„Заплащането на лихва по записа на заповед е незадължителен реквизит. Размерът на лихвата трябва да се посочи в записа на заповед, защото в противен случай уговорката за плащане на лихви ще се смята за ненаписана. Ако са уговорени лихви, те текат от датата на издаване на записа на заповед, ако не е посочена друга дата.“
В статията с пример е представено счетоводното отчитане на записа на заповед.


Раздел втори СЧЕТОВОДНА ПОЛИТИКА
„За редица предприятия МСФО 15 няма да наложи промени в момента на признаването на приходите - те пак ще бъдат признавани на датата на доставката на стоките (респ. предоставянето на услугите), ако тогава се прехвърля контролът върху тях на клиента.
 Очаква се значителни промени да настъпят основно в тези икономически сектори, отличаващи се с пакетни договори (с няколко задължения за изпълнение) и договори с променливо възнаграждение. По-важните промени може да бъдат в следните области:
Строителство: Признаване на приходите в течение на времето или в определен момент - в зависимост от това в кой момент се прехвърля собствеността върху обекта в процес на строителство според договора, или дали клиентът може да извърши промени в проекта по време на строителството.
Телекомуникационни услуги: пакетни договори, отстъпки, разходи за придобиване на абонати, разходи за мобилни телефони.
Софтуерни продукти: пакетни договори и разпределение на цената на сделката, признаване на приходите в течение на времето или в определен момент.
Промишлена дейност, осъществявана по договори: пакетни договори, междинни плащания според степента на напредъка, задължения за изпълнение, удовлетворявани в течение на времето (когато се прехвърля контролът на клиента и върху незавършеното производство) или в определен момент.“
Детайлно са разгледани различни аспекти от прилагането на МСФО 15.


Раздел трети ДАНЪЧЕН КОНСУЛТАНТ
„Български фирми и частни лица все по-често използват  възможностите за осъществяване на търговска дейност за онлайн продажби чрез чуждестранни интернет платформи. При тази търговия възникват доставки и взаимоотношения, които се отличава съществено от традиционните методи за търгуване, в резултат на което много от въпросите относно данъчните задължения на участниците в тях остават не само не добре изяснени, но и все още неуредени нормативно. Объркването, до което води липсата на специална нормативна уредба, която да определя тези задължения, проличава и от въпросите, на които се търси отговор от заинтересованите лица.“
Няколко примера илюстрират едни от често срещаните проблеми.

 

Раздел четвърти ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО
„Право на парични обезщетения за временна неработоспособност поради общо заболяване и за трудоустрояване имат лицата, осигурени за общо заболяване и майчинство. За да ползват това право лицата трябва да отговарят на следните условия:
- да са осигурени за фонд “Общо заболяване и майчинство;”
- да е разрешен отпуск за временна неработоспособност въз основа на издаден болничен лист;
- да имат най малко 6 месеца осигурителен стаж с вноски за фонд “Общо заболяване и майчинство” към датата на настъпване на неработоспособността. Това изискване не се отнася за придобиване правото на парично обезщетение от лицата, които не са навършили 18 годишна възраст.“
Включено е и становище на НОИ, писмо изх. № 91-01-161/19.05.10 г.


Раздел пети СЧЕТОВОДНА И ДАНЪЧНА ПРАКТИКА
„Новият подход за отчитане на оперативните лизинги, които спокойно можем да наречем и наеми, е като при финансовите лизинги. Всъщност МСФО 16 не прави такова разграничение между оперативен и финансов лизинг от гледна точка на лизингополучателя. Всички видове лизингови договори (т.е. наеми) трябва да се отчитат при лизингополучателя по един и същ начин, а именно:
- Признаване на актив (наречен Актив с право на ползване) – този актив е количественото изражение на правото на ползване на съответния реален актив (офис, складова площ, машина, автомобил и т.н.) за уговорения период на наемния договор. Активът с право на ползване се класифицира счетоводно в същата група като реалния актив, следователно най-честата класификация ще бъде дълготрайни материални активи;
- Активът с право на ползване се амортизира в срока на наемния договор – счетоводни разходи за амортизация;
- Признаване на пасив – настоящата стойност на бъдещите лизингови плащания след приспадане на вече извършените плащания;
- Признаване на лихвени разходи при всяко регулярно лизингово (наемно) плащане – както при досегашното отчитане на финансов лизинг.“
Това е част от Заключителният документ от Шестата национална експертна среща по прилагане на ЗДДС и ЗКПО е изготвен от модератора на конференцията Велин Филипов – регистриран одитор, счетоводен и данъчен консултант, със съдействието на презентаторите по отделните модули на националната среща.

Вашата поръчка
  • няма избрани артикули
Вижте още:
сп. "Счетоводство плюс...", бр. 5/2017

Раздел първи „Счетоводство и практика” Акцентът в

сп. "Счетоводство плюс...", бр. 7-8/2013

Специален брой, посветен на Първата Национална експертна