Периодика
сп. "Счетоводство плюс Данъци, Социални отношения"
Автор: ОРКП "Мисъл"
Год. на издаване: 2018 г.
ISSN: 1311-0497
Цена: 19.80 лв.
Раздел първи СЧЕТОВОДСТВО И ПРАКТИКА
Първата статия е посветена на счетоводното отчитане и данъчното третиране на рентните, наемните плащания. Останалите две статии в раздела третират проблемите за изготвяне и представяне на ОПР по модела на разходите по икономически елементи и съхраняването на счетоводната информация в електронен вид.
Раздел втори СЧЕТОВОДНА ПОЛИТИКА
Във втория раздел приключваме темата за провизиите и представянето им във финансовите отчети, съставени в съответствие с МСФО.
Раздел трети ДАНЪЧЕН КОНСУЛТАНТ
Интерес представлява първата статия, в която се разяснява механизма на начисляване на ДДС при доставките на стоки, търгувани по електронен път. Останалите теми в раздела засягат данъчни аспекти на активите, придобити с дарения, обвързани с активи и данъчната регулация на финансовите (лихвени) разходи чл. 43 от ЗКПО. Разгледано е поредното изменение на Закона за акцизите и данъчните складове и на Закона за данък върху добавената стойност.
Раздел четвърти ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО
Тук темите са две - здравното осигуряване на работници и служители през 2018 г. и механизма на осигуряване и данъчно облагане по граждански договор.
Раздел пети СЧЕТОВОДНА И ДАНЪЧНА ПРАКТИКА
В последния раздел е разгледана темата за задълженията по чл. 9, ал. 2 от ДОПК на неперсонифицирано дружество и правото му на приспадане на данъчен кредит.
Раздел първи СЧЕТОВОДСТВО И ПРАКТИКА
Димитър Йорданов, д.е.с., регистриран одитор - Счетоводно отчитане и данъчно третиране на рентните (наемни) плащания
Доц. д-р Васил БОЖКОВ, д.е.с., регистриран одитор - Практически аспекти на изготвянето и представянето на отчета за приходите и разходите по модела на разходите по икономически елементи
Докторант Бойко Доленски, УНСС, катедра „Счетоводство и анализ” - Съхраняване на счетоводната информация в електронен вид и документалната обоснованост
Раздел втори СЧЕТОВОДНА ПОЛИТИКА
Калинка Илиева, докторант - Оповестяване на информация за дейността по оперативни сегменти –изисквания, проблеми, решения, III част
Раздел трети ДАНЪЧЕН КОНСУЛТАНТ
Лиляна Панева, данъчен консултант – Данък добавена стойност за доставки на стоки, търгувани по електронен път
Владимир Христов, регистриран одитор - Данъчни аспекти на активите, придобити с дарения, обвързани с активи
Румяна Йорданова, данъчен експерт - Данъчна регулация на финансови (лихвени) разходи - чл. 43 от ЗКПО
Доц. Д-р Любка Ценова - Поредно изменение на Закона за акцизите и данъчните складове и на Закона за данък върху добавената стойност
Раздел четвърти ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО
Вержиния Заркова, експерт по осигурителни отношения - Здравно осигуряване на работници и служители през 2018 г.
Красимира Гергева, консултант - Осигуряване и данъчно облагане по граждански договор
Раздел пети СЧЕТОВОДНА И ДАНЪЧНА ПРАКТИКА
Анелия Маркова, съдия във ВАС - Задължения по чл. 9, ал. 2 от ДОПК
Раздел първи СЧЕТОВОДСТВО И ПРАКТИКА
СЧЕТОВОДНО ОТЧИТАНЕ И ДАНЪЧНО ТРЕТИРАНЕ НА РЕНТНИТЕ (НАЕМНИ) ПЛАЩАНИЯ
„От 01.01.2003 год. отпадна § 6 от ПЗР от ЗСПЗЗ които забраняваше арендуването или наемането на земя от оземлени собственици. Параграф 6 гласеше: “Лицата, оземлени по реда на този закон, не могат да дават земята си под наем и аренда за срок от пет години от оземляването.”
Съгласно чл. 31, ал. 4 (изм. ДВ, бр. 41/2007) от Закона за кооперациите, гласи: “Членът на кооперацията избира начина на ползване на своите земи, като ги:
1. Отдава под аренда или под наем на кооперацията или на други физически или юридически лица;
2. Обработва самостоятелно и ползва производствени услуги от кооперацията или на други физически или юридически лица;
3. предоставя за съвместно обработване на кооперацията с писмен договор, който подлежи на нотариална заверка и вписване (нов, обнародван в ДВ, бр. 42/2018 г., в сила от 22.05.2018 г.“
По-нататък в статията тематиката е разгледана подробно и подкрепена с практически примери.
Раздел втори СЧЕТОВОДНА ПОЛИТИКА
ОПОВЕСТЯВАНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ДЕЙНОСТТА ПО ОПЕРАТИВНИ СЕГМЕНТИ – ИЗИСКВАНИЯ, ПРОБЛЕМИ, РЕШЕНИЯ
„Приблизителните счетоводни оценки са твърде полезен прийом за съставяне на финансови отчети, посредством които се постига спазването на счетоводния принцип за предпазливост (чл. 26, ал. 1, т. 3 от Закона за счетоводството). Оценяването и отчитането на предполагаеми и възможни бъдещи загуби представлява информация, която не би подвела нито вътрешните, нито външните потребители на финансова отчетност. Дори напротив - по този начин във финансовите отчети ще бъде докладван действителния финансов резултат на отчитащото се предприятие и представените данни биха били полезни и достоверни в контекста на възприетата счетоводна база.“
Разработката би могла да бъде полезна както на предприятията, съставящи финансови отчети на база МСФО, така и на тези, които са избрали НСС като своя счетоводна база за съставяне и представяне на финансови отчети.
Раздел трети ДАНЪЧЕН КОНСУЛТАНТ
ДАНЪЧНИ АСПЕКТИ НА АКТИВИТЕ, ПРИДОБИТИ С ДАРЕНИЯ, ОБВЪРЗАНИ С АКТИВИ
„Когато се коригира стойността на дарение, обвързано с данъчен амортизируем актив, включен в данъчния амортизационен план с данъчна амортизируема стойност, определена по реда на чл. 57, ал. 2, т. 2 на ЗКПО се извършват съответни корекции в данъчния амортизационен план. корекциите на данъчната амортизируема стойност и начислената данъчна амортизация се отразяват в данъчния амортизационен план към началото на периода, през който са установени корекциите, т.е. към 01 януари на годината, в която са установени обстоятелствата, налагащи промяната като не се извършва промяна в данъчния амортизационен план и не се коригира начислената данъчна амортизация за предходните години (чл. 62, ал. 2 от ЗКПО).“
Подробно са разяснени възможните варианти на счетоводно отчитане.
Раздел четвърти ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО
ЗДРАВНО ОСИГУРЯВАНЕ НА РАБОТНИЦИ И СЛУЖИТЕЛИ ПРЕЗ 2018 Г.
Статията разглежда материята в детайли.
"Не са задължително осигурени в НЗОК лицата, които съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност подлежат на здравно осигуряване в друга държава членка."
Раздел пети СЧЕТОВОДНА И ДАНЪЧНА ПРАКТИКА
ЗАДЪЛЖЕНИЯ ПО ЧЛ. 9, АЛ. 2 ОТ ДОПК НА НЕПЕРСОНИФИЦИРАНО ДРУЖЕСТВО И ПРАВО НА ПРИСПАДАНЕ НА ДАНЪЧЕН КРЕДИТ
„Казусът: Дружеството Х сключва договор с дружеството У за съвместно ползване на недвижим имот и упражняване на икономическа дейност за определен срок от време.
За срока на този договор дружеството Х е ползвало имота и е придобило ДМА - движими вещи (съоръжения, офис оборудване и други). Междувременно дружеството Х е извършило и подобрения на имота (който не е негова собственост), за които подобрения то изцяло е приспаднало данъчен кредит (ДК). Договорът е прекратен преди изтичането на срока, за който е сключен и дружеството Х е загубило фактическата власт върху имота. Как се отразява това на данъчното третиране на лицето по ЗДДС?“
Следва решението.
- няма избрани артикули
- Вижте още:
-
сп. "Счетоводство плюс...", бр. 3/2012
Читателите на списанието се запознават с най-важните моменти
-
сп. "Счетоводство плюс...", бр. 11/2011
В броя са представени промени на уредбата при определяне