Периодика
сп. "Счетоводство плюс Данъци, Социални отношения"
Автор: ОРКП "Мисъл"
Год. на издаване: 2018 г.
ISSN: 1311-0497
Цена: 19.80 лв.
Раздел първи СЧЕТОВОДСТВО И ПРАКТИКА
В раздела се разглеждат въпроси, свързани с отчитането на преотстъпен данък по чл.189 „б“ от ЗКПО и имуществената отговорност при липси на активи в нефинансовия сектор. Разясняват се детайлите във връзка с публикуването на финансовите отчети за 2017 година.
Раздел втори СЧЕТОВОДНА ПОЛИТИКА
Във втория раздел продължава темата за провизиите и представянето им във финансовите отчети, съставени в съответствие с МСФО.
Раздел трети ДАНЪЧЕН КОНСУЛТАНТ
В първата статия на този раздел е представена темата за законосъобразното функциониране на ДДС при електронна търговия със стоки и услуги. Разглеждат се новите моменти при регистрацията и дерегистрацията по ЗДДС, условията за предоставяне на храни в хранителна банка. Продължава прегледа на актуална съдебна и административна практика при корекции или възстановяване на неправилно начислен/платен ДДС. Коментира се писмо на НАП № М 24- 36-32 от юни 2017 г. във връзка с електронния подпис.
Раздел четвърти ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО
Тук темите са две – за изчисляване на паричните обезщетения при бременност и раждане и майчинство и правото на отпуск на осиновителите.
Раздел пети СЧЕТОВОДНА И ДАНЪЧНА ПРАКТИКА
Подробен отговор намира въпроса за данъчното облагане на блогър, в чийто блог се публикуват реклами.
Раздел първи СЧЕТОВОДСТВО И ПРАКТИКА
Димитър Йорданов, д.е.с., регистриран одитор - Счетоводно отчитане на преотстъпения данък по чл. 189”б” от ЗКПО
Доц. д-р Валентина Станева - Имуществената отговорност при липси на активи в предприятията от нефинансовия сектор
Разяснения на МФ по прилагането на глава шеста Публичност на финансовите отчети за 2017 г. от Закона за счетоводството
Раздел втори СЧЕТОВОДНА ПОЛИТИКА
Христо Досев, д.е.с, регистриран одитор - Отчитане на провизии по търговски задължения и представянето им във финансовите отчети, съставени в съответствие с МСФО – част II
Раздел трети ДАНЪЧЕН КОНСУЛТАНТ
Лиляна Панева – данъчен консултант - Продукти на информационните технологии са във фокуса на последните промени в ЗДДС
Мая Жотева, данъчен консултант - Нови моменти при регистрацията и дерегистрация по ЗДДС
Доц. д-р Живко Бонев, регистриран одитор - Новите условия за предоставяне на храни в хранителната банка
Адвокат Бойчо Момчилов - Преглед на актуалната административна и съдебна практика на ВАС във връзка с корекция или възстановяване на неправилно начислен/платен ДДС –II част
Съдия Йордан Константинов - Писмо на НАП, № М 24- 36-32 от юни 2017 г. във връзка с електронния подпис
Раздел четвърти ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО
Красимира Гергeва - Изчисляване на парични обезщетения при бременност и раждане и майчинство
Мариана Василева, юрист АМС - Право на отпуск на осиновителите
Раздел пети СЧЕТОВОДНА И ДАНЪЧНА ПРАКТИКА
Данъчно облагане на блог в Интернет, в който се публикуват реклами
Лиляна Панева
Разпределение на дивиденти от печалбата на предприятие на ЕТ
Борислав Боянов
Раздел първи СЧЕТОВОДСТВО И ПРАКТИКА
„Корпоративния данък за непреработена растениевъдна и животинска продукция се преотстъпва по специален ред, определен от Закона за корпоративно подоходно облагане - 60% от определения за предприятието за непреработена растителна и животинска продукция.
Вече не се изисква преотстъпената печалба да се отчита като резерви. Това е разписано в т. 3.5 на СС 20 –Отчитане на правителствени дарения. Член 166 от ЗКПО от своя страна указва, че преотстъпения корпоративен данък остава в патримониума на предприятието - данъчно задължено лице. Предвид това и съгласно стандарта и чл.168 от ЗКПО той следва да се отчете в капиталовата секция на счетоводния баланс. Приема се сметка – Общи(законови) резерви, подсметка Преотстъпен данък върху печабата.“
В статията са разгледани промените за ползване на преотстъпване на данък от ЕТ, регистрирани като земеделски производители, ограничаване на обхвата на ДЗЛ, които могат да ползват данъчното облекчение по чл.189б от ЗКПО и счетоводното записване.
Раздел втори СЧЕТОВОДНА ПОЛИТИКА
„Приблизителните счетоводни оценки са твърде полезен прийом за съставяне на финансови отчети, посредством които се постига спазването на счетоводния принцип за предпазливост (чл. 26, ал. 1, т. 3 от Закона за счетоводството). Оценяването и отчитането на предполагаеми и възможни бъдещи загуби представлява информация, която не би подвела нито вътрешните, нито външните потребители на финансова отчетност. Дори напротив - по този начин във финансовите отчети ще бъде докладван действителния финансов резултат на отчитащото се предприятие и представените данни биха били полезни и достоверни в контекста на възприетата счетоводна база.“
Разработката би могла да бъде полезна както на предприятията, съставящи финансови отчети на база МСФО, така и на тези, които са избрали НСС като своя счетоводна база за съставяне и представяне на финансови отчети.
Раздел трети ДАНЪЧЕН КОНСУЛТАНТ
„В последно време много актуален е проблемът с електронния подпис. Казусите нарастват експоненциално. След проведена среща между представители на съда и ръководството на НАП излезе писмо на НАП, № М 24- 36-32 от юни 2017 г., което е изпратено до съда. Към него е приложен и диск. Принципно административните съдилища са възприели в работата си да се позовават на въпросния диск.“
Посочени са няколко дела, касаещи различни хипотези:
- Актът е обявен за нищожен.
- Делото е върнато.
- Актът е потвърден.
Раздел четвърти ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО
„Пример: Бъдеща майка работи на 4 часа, обезщетението за бременност и раждане, което ще й се изплаща в размер на минималната работна заплата ли ще бъде?“
Отговор на този и още много други въпроси, свързани с изчисляването на парични обезщетения при бременност и раждане и майчинство може да намерите в този материал.
Раздел пети СЧЕТОВОДНА И ДАНЪЧНА ПРАКТИКА
„Може ли търговско дружество, което е ЕТ, да разпредели дивидент на едноличният му собственик и трябва ли да се начислят 5% данък върху дивидента с оглед на това, че върху печалбата на това ЕТ е начислен данък в размер на 15%, а не 10% както е при печалбата на дружество, което е ЮЛ и ако е възможно с какъв документ да се декларират разпределените дивиденти на едноличният собственик на ЕТ?“
Вижте отговора на страниците на списанието.
- няма избрани артикули
- Вижте още:
-
сп. "Счетоводство плюс...", бр. 12/2015
Раздел първи „Счетоводство и практика” В брой 12 акцентът
-
сп. "Счетоводство плюс...", бр. 12/2012
Абонатите на списание „Счетоводство плюс Данъци, Социални