Периодика

сп. "Счетоводство плюс Данъци, Социални отношения"
сп.Счетоводство плюс.., бр.1/2018
сп.Счетоводство плюс.., бр.1/2018

Автор: ОРКП "Мисъл"
Год. на издаване: 2018 г.
ISSN: 1311-0497
Цена: 19.80 лв.

Раздел първи СЧЕТОВОДСТВО И ПРАКТИКА

 
В акцента  са разгледани видовете данъчни разлики –отсрочени данъчни пасиви и активи. Различните варианти са подкрепени с примери. Автор е Живко Бонев, регистриран одитор.
Следващият материал е на Христо Досев, регистриран одитор. Той е на тема суперфиция. Пет години след публикуването на текст на Иван Дочев авторът доразвива темата, като разглежда подробно учредяването на право на строеж и счетоводното и данъчно третиране на земята, върху която е учредена суперфикцията.
Третият материал разглежда глобата, като вид административно наказание и разяснява проблемът, възникнал с въвеждането на чл. 82, ал. от ЗАНН.


Раздел втори СЧЕТОВОДНА ПОЛИТИКА

 
В статията на Бойка Брезоева е във връзка с дългосрочните инвестиции на предприятието съгласно Международните счетоводни стандарти.

 

Раздел трети ДАНЪЧЕН КОНСУЛТАНТ

 
Третият раздел е изцяло посветен на промените в нормативната уредба. Първата статия на Мая Жотева, разглежда промените във връзка с годишното счетоводно приключване по ЗДДС, ЗКПО и ЗДДФЛ.
Вторият материал е на Евгения Попова и напомня на предприятията и самоосигуряващите се лица изискването за обявяване на доходите на физическите лица в справката по чл.73, ал. 1 от ЗДДФЛ за 2017 година.
Текстът на Мина Янкова разглежда промените в ЗДДС, които са в сила от 1 януари 2018 година.

Раздел четвърти ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО

 
В раздела се прави преглед на промените в социалното осигуряване през 2018.
Най-важната от тях е промяната на минималния осигурителен доход, който от началото на 2018 е увеличен на 510 лева. Статията е на Зорница Попова.
Марияна Василева представя темите за трудовия договор за заместване и работа при друг работодател по време на ползване на неплатен отпуск.

 

Раздел пети СЧЕТОВОДНА И ДАНЪЧНА ПРАКТИКА

 
В петия раздел са публикувани  казуси, свързани с осигуряването по КСО при промяна в статута на данъчно задълженото лице, изчисляване на обезщетения по чл.224 и чл. 331 от КТ и дерегистрацията по ЗДДС на дружество, регистрирано па ЗЗД.


Раздел първи Счетоводство и практика

 
Акцент
Живко Бонев - Временни данъчни разлики – отсрочени данъчни активи и пасиви. Обща постановка
Христо Досев - Учредяването право на строеж и счетоводно и данъчно третиране на земята, върху която е учредена суперфицията
Анелия Маркова - Глоба. Давностен срок за изпълнение

 

Раздел втори Счетоводна политика

Бойка Брезоева - Отчитане на дългосрочните инвестиции съгласно МСС

Раздел трети Данъчен консултант

 
Мая Жотева - Годишно приключване за 2017 година
Евгения Попова - Обявяване на доходите на физическите лица по чл. 73, ал.1 от ЗДДФЛ
Мина Янкова - Промени в Закона за данък върху добавената стойност, в сила от 1 януари 2018 

 

Раздел четвърти Човешки ресурси

 
Зорница Димитрова - Промени в социалното осигуряване през 2018 г
Мариана Василева - Работа при друг работодател по време на ползване на неплатен отпуск
Трудов договор за заместване

 

Раздел пети Счетоводна и данъчна практика

 
Осигуряване по КСО при промяна на статута на данъчнозадълженото лице
Изчисляване на обезщетение по чл.224 и чл. 331 от Кодекса на труда
Дерегистрация по Закона върху добавената стойност на дружество, регистрирано  по ЗЗД

Раздел първи Счетоводство и практика

Акцент
Доц. д-р Живко Бонев, д.е.с, регистриран одитор                       
Временни данъчни разлики – отсрочени данъчни активи и пасиви

Националната нормативна уредба у нас допуска различие в счетоводното и данъчно признаване на приходи и разходи. То може да бъде отнесено към размера на даден приход или разход или към времето (периода) на признаването му или и към двете.
Принципно всички приходи и разходи за съответния периода се отразяват счетоводно в текущия счетоводен финансов резултат. Данъчно обаче някои от тях е възможно напълно или частично да не се признават въобще или да бъдат признати в друг период.
Всичко това оказва влияние върху определяне на данъчната основа на корпоративния данък за отчетния период и води до формирането на отсрочени данъчни активи и пасиви, което се отразява върху счетоводното им отчитане.
Разликите могат да бъдат от:
    данъчна гледна точка, като самостоятелна част от общото корпоративно данъчно облагане;
    счетоводна гледна точка, като отсрочени данъци, третирани в Счетоводен стандарт СС 12 Данъци от печалбата и МСС12 Данъци върху дохода.
Подоходното данъчно облагане, съгласно чл. 19 от ЗКПО, се базира на данъчната печалба, т.е. положителния данъчен финансов резултат. При наличието на данъчно непризнати приходи и разходи, той се различава от счетоводния резултат. Данъчният финансов резултат се получава като счетоводният финансов резултат за периода се коригира (преобразува) в увеличение и/или намаление с данъчно непризнатите приходи и разходи по ред, определен в ЗКПО. Това преобразуване се представя в данъчната декларация, но намира отражение и в счетоводното отчитане. Именно на тази основа се образуват временни данъчни разлики (данъчни активи и пасиви).
По нататък статията разглежда видовете данъчни разлики.

 

Раздел втори Счетоводна политика

 
Акцент

Отчитане на дългосрочните инвестиции съгласно МСС
доц. д-р Бойка Брезоева, д.е.с.
Дългосрочните инвестиции на предприятието във вид на акции или дялове при прилагане на МСС/МСФО се отчитат в съответствие с изискванията на приложимия счетоводен стандарт в зависимост от естеството на съответната инвестиция (обуславящо се от характера на взаимоотношенията с предприятието, в което е инвестирано) и  типа на консолидирания финансов отчет – индивидуален или консолидиран. Целта в случая е да се очертаят основните изисквания, които трябва да се спазват при първоначалната класификация, първоначално  и  последващо оценяване на инвестициите във вид на притежавани акции или дялове съобразно приложимите счетоводни стандарти.

 

Раздел трети Данъчен консултант

 
Годишно данъчно приключване за 2017 година
Мая Жотева, данъчен консултант
За да бъдат определени данъчните финансови резултати за годината, трябва да се приложат всички променени разпоредби в материалните данъчни закони. Годишното счетоводно приключване е рутинна работа, но всяка година има нещо ново в счетоводната и данъчната нормативна уредба, което трябва да се приложи правилно и точно. В настоящата разработка ще разгледаме промени в данъчните закони през 2017 г., които ще намерят отражение при годишното приключване.

 

Раздел четвърти Човешки ресурси

 
Промени в социалното осигуряване през 2018 г.
Адвокат Зорница Димитрова, експерт по осигурително право
Параметри на осигурителния доход съгласно Закона за бюджета на ДОО
Промените в осигурителния доход са изцяло съобразени с размера на минималната работна заплата, който от 2018 г. е увеличен на 510 лв.
    През 2018 година продължава да действа таблицата за минималния месечен размер на осигурителния доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии, в която минималните граници на дохода от 460 лв. през 2017 г. са увеличени на 510 лв.
    Увеличава се минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица. От 2018 г. осигурителни вноски следва да се внасят върху не по-малко от 510 лв.
Голямата промяна при самоосигуряващите се лица е свързана с отпадането на таблицата за диференцираните размери на минималния осигурителен доход спрямо облагаемия доход от предходната година. През 2018 г. самоосигуряващите се лица могат да внасят вноски върху доход от 510 лева независимо какъв е облагаемия им доход през 2017 г.
Следва обзор на останалите промени.

 

Раздел пети Счетоводна и данъчна практика

 
Дерегистрация по Закона върху добавената стойност на дружество, регистрирано  по ЗЗД
В началото на 2017 г. е  сключен договор за Дружество по Закона за задълженията и договорите (ДЗЗД) – консорциум, във връзка с участие в търг. В срок от 7 дни ДЗЗД е регистрирано в Регистър БУЛСТАТ, а предвид новите разпоредби на ЗДДС – чл. 132, е направена регистрация и по този закон, тъй като поне един  от участниците е регистрирано лице. Дружеството загуби търга и не успя да започне планираната дейност. Ежемесечно се подава нулева справка-декларация по ЗДДС.
Как следва да се прекрати съществуването на ДЗЗД (в договора е записано: „Договорът остава в действие до получаване на писмено уведомление от някоя от страните за неговото прекратяване, при условие, че  всички задължения и отговорности на страните към клиента са изпълнени в съответствие със споразумението и всички сключени поръчки и всички сметки с клиента и между самите страни са уредени”).
 Особено важно е как се извършва дерегистрация по ЗДДС и регистър Булстат.
Отговорите ще намерите в броя.

Вашата поръчка
  • няма избрани артикули
Вижте още:
сп. "Счетоводство плюс...", бр. 3/2012

Читателите на списанието се запознават с най-важните моменти

сп. "Счетоводство плюс...", бр. 4/2017

Раздел първи „Счетоводство и практика” Акцентът в