Периодика
сп. "Счетоводство плюс Данъци, Социални отношения"
Автор: ОРКП "Мисъл"
Год. на издаване: 2017 г.
ISSN: 1311-0497
Цена: 19.80 лв.
Раздел първи СЧЕТОВОДСТВО И ПРАКТИКА
Акцентът на раздела e статията на Живко Бонев за оценяването на стоково-материалните запаси и представянето им в годишните финансови отчети. Разглеждат се по ред оценките на: покупните стоково-материални запаси при придобиването им; произведените от предприятието материални запаси; материалните запаси, придобити като субсидии и дарение; материални запаси придобити като непарична (апортна) вноска; материални запаси, придобити като излишък при инвентаризации; материални запаси, придобити от селскостопанска дейност; както и представянето на стоково материалните запаси във финансовите отчети.
Материалът на Владимир Христов е за счетоводното отчитане на оперативните лизингови договори, включващи клауза за индексиране на лизинговата вноска.
Евгени Рангелов разглежда в пример темата за счетоводното и данъчно отчитане на финансова помощ от физическо лица на търговско дружество.
Последен за раздела е текстът на Полина Цокова, продължение от брой 10, който разяснява определящите за правилна преценка фактори относно обекта и прогнозната стойност на обществената поръчка, при преценка за възлагане на поръчки на ниска стойност без процедура по ЗОП.
Раздел втори СЧЕТОВОДНА ПОЛИТИКА
Ваня Донева, председател на КПНРО подробно аргументира необходимостта от качествен финансов одит и ролята на одитните комитети при надзора над работата на външните одитори.
Раздел трети ДАНЪЧЕН КОНСУЛТАНТ
В първия материал данъчният консултант Лиляна Панева акцентира върху теми, на които да се обърне внимание при годишния преглед на доставките и документите по ЗДДС - преглед на документите за ДДС при доставките от вътрешния стокооборот, определянето на данъчна основа на доставките и наличие на право на ДК и неговото упражняване.
Разделът продължава със статията на Румяна Йорданова за прилагането на чл.67 от ЗКПО и завършва с последните промени в ЗДДС и ППЗДДС, разглеждани през цялата година от Моника Петрова.
Раздел четвърти ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО
В рубриката „Трудови правоотношения“ експертът Марияна Василева дава подробни указания за попълване на декларация образец № 1 „Данни за осигуреното лице“ при въведено от работодателя сумирано изчисляване на работното време.
Съдия Анелия Маркова коментира приложими ли са правилата на чл.122 – 124 ДОПК по отношение на задължителните осигурителни вноски.
Раздел пети СЧЕТОВОДНА И ДАНЪЧНА ПРАКТИКА
Разгледани са следните казуси:
- Анулиране на бартер
- Признаване на приходи и разходи по договори за строителство
- Частично ползване на ДДС за транспортно средство ползвано и за лични нужди
- Счетоводно отчитане и данъчно третиране на застраховки
- Признаване на приходи и разходи по договори за строителство
Раздел първи СЧЕТОВОДСТВО И ПРАКТИКА
Акцент
Оценка на материалните запаси
Живко Бонев, д.е.с., регистриран одитор
Счетоводно отчитане на оперативни лизингови договори, включващи клауза за индексиране на лизинговата вноска
Владимир Христов, д.е.с., регистриран одитор
Счетоводно и данъчно третиране на временна финансова помощ от физическо лице
Евгени Рангелов, магистър по финанси
Способи за възлагането на поръчки на ниска стойност без процедури по ЗОП
Полина Цокова
Раздел втори СЧЕТОВОДНА ПОЛИТИКА
Акцент
Ролята на одитните комитети при надзора над работата на външния одитор
Ваня Донева, председател на КПНРО
Раздел трети ДАНЪЧЕН КОНСУЛТАНТ
Годишен преглед на доставките и документите по ЗДДС
Лиляна Панева, данъчен консултант
Прилагане на чл. 67 от закона за корпоративното подоходно облагане
Румяна Йорданова, данъчен експерт
Промени в ЗДДС и ППЗДДС
Моника Петрова, данъчен експерт
Раздел четвърти ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО
Попълване на декларация образец № 1 „Данни за осигуреното лице“ при въведено от работодателя сумирано изчисляване на работното време
Марияна Василева, юрист в АМС
Приложими ли са правилата на чл.122 – 124 ДОПК по отношение на задължителните осигурителни вноски
Анелия Маркова, съдия
Раздел пети СЧЕТОВОДНА И ДАНЪЧНА ПРАКТИКА
Анулиране на бартер
Отчитане на ваучери за храна
Частично ползване на ДДС за транспортно средство, ползвано и за лични нужди
Хисто Досев, д.е.с, регистриран одитор
Счетоводно отчитане и данъчно третиране на застраховки
Евгети Рангелов, магистър по финанси
Признаване на приходи разходи по договори за строителство
Борислав Боянов, асистент в катедра Счетоводна отчетност в УНСС
Доц. д-р Живко Бонев, д.е.с., регистриран одитор
Оценка на стоково-материалните запаси и представянето им в годишните финансови отчети
"Стоково-материалните запаси в повечето производствени предприятия са най-обемистите по количество, разнообразие, а често и по стойност, краткотрайни нефинансови ресурси. Това разнообразие позволява класифицирането им по различни признаци. Една от възможните класификации е по начин на придобиване и предназначение."
Владимир Христов, д.е.с., регистриран одитор
Счетоводно отчитане на оперативни лизингови договори, включващи клауза за индексиране на лизинговата вноска
…
"Основното правило при отчитане на оперативните лизингови договори (както по международните, така и по националните счетоводни стандарти) е, че лизинговите вноски (плащания) следва да се признават като текущи разходи (от гледна точка на лизингополучателите) или като текущи приходи (от гледна точка на лизингодателите) по линеен метод, за целия срок на лизинговия договор. Това правило означава, че лизинговите вноски следва да се признават като текущи разходи или като текущи приходи по линеен метод, дори и ако плащанията в съответствие с клаузите на лизинговия договор не следва да се извършват на тази база."
Ваня Донева, председател на КПНРО
Ролята на одитните комитети при надзора над работата на външния одит
"Общото разбиране в Европа е за необходимост от качествен финансов одит, който е основен елемент на процеса на финансовото отчитане. Световната икономическа криза от 2008 г. постави във фокуса качеството на финансовия одит, въпреки че външните одитори не са посочвани като причинители на тази криза. По-скоро беше отчетено, че неефективните одитни комитети са повлияли върху грешки при финансовото отчитане и върху качеството на финансовия одит.
Одитните комитети имат много важна роля за общото качество на одита, запазвайки независимостта на външния одитор. Те способстват за повишаване на доверието в независимия финансов одит, затова и очакванията са за изграждането в цяла Европа на добре функциониращи одитни комитети, а не на такива, които само да покриват минималните законови изисквания."
Румяна Йорданова, данъчен експерт
Прилагане на чл. 67 от закона за корпоративното подоходно облагане
"Разпоредбата на чл. 67 от Закона за корпоративното подоходно облагане по обем е кратка, но прилагането ѝ е свързано с редица проблеми. Казусите възникват, когато е направена неправилна преценка на разходите във връзка с определени стопански операции свързани с дълготрайни активи. Корпоративният закон съдържа собствени правила относно формирането на дълготрайни амортизируеми активи. Прилагането на нормите на материалния закон е свързано с правилата за счетоводно отчитане, регламентирани със Закона за счетоводството и приложимите счетоводни стандарти.
Съгласно чл. 67 от ЗКПО счетоводните разходи, формиращи данъчен амортизируем актив, включително последващите разходи, не се признават за данъчни цели."
Анелия Маркова, съдия
Приложими ли са правилата на чл.122 – 124 ДОПК по отношение на задължителните осигурителни вноски
"В производството по обжалването на ревизионния акт при извършена ревизия по реда на чл. 122 ДОПК фактическите констатации в него се смятат за верни до доказване на противното, когато наличието на основанията по чл. 122, ал. 1 е подкрепено със събраните доказателства- ал.2."
Христо Досев, д.е.с., регистриран одитор
Анулиране на бартер
"Фирма има договор за бартер за извършване на ВиК услуга, срещу която насреща ще получи офис от клиента. За ВиК услугата фирмата издава фактура, а насреща контрагента и издава фактура за продажба на офиса. Фактурите са издадени през 2011 г. Към днешна дата фирмата изпълнител на ВиК услугата все още няма нотариален акт за собственост, т.е. вложените материали по направа на бартерната услуга й стоят на салдо по с/ка 611 като незавършено производство. Поради това фирмата има предложение от контрагента да анулират договора за бартер и да заплатят на фирмата изпълнител стойността на ВиК услугата."
- няма избрани артикули
- Вижте още:
-
сп. "Счетоводство плюс...", бр. 8/2017
Раздел първи „Счетоводство и практика“ Акцентът на
-
сп. "Счетоводство плюс...", бр. 1/2017
Раздел първи „Счетоводство и практика” Акцентът в