Периодика

сп. "Счетоводство плюс Данъци, Социални отношения"
сп. "Счетоводство плюс...", бр. 10/2017
сп.

Автор: ОРКП "Мисъл"
Год. на издаване: 2017 г.
ISSN: 1311-0497
Цена: 19.80 лв.

Раздел първи „Счетоводство и практика“

Акцентът на първи раздел e статията на Лиляна Панева за доказателствената стойност на фактурата. Подробно е анализиран въпросът защо - макар че се приема за първичен счетоводен и данъчен документ, тя има само формална доказателствена стойност относно факта за издателя, като наличие на негово писмено изявление.

Полина Цокова разглежда определящите за правилна преценка фактори относно обекта и прогнозната стойност на обществената поръчка, при преценка за възлагане на поръчки на ниска стойност без процедура по ЗОП.

Третата статия, чийто автор е съдия Анелия Маркова, внася яснота за договорите при поръчителство, залог и ипотека.

 

Раздел втори „Счетоводна политика“

В статията си (продължение от брой 9/2017) доц. д-р Бойка Брезоева, регистриран одитор, разяснява механизмите на отчитане на краткосрочните финансови активи. Статията е с конкретни примери, покриващи възможните варианти.

 

Раздел трети „Данъчен консултант“

В рубриката „Промени в нормативната уредба“ е публикувана статията на Мина Янкова за третирането по ЗДДС на туристическите услуги със специален ред на облагане на маржа на печалбата. Изяснява се що е то марж на печалбата, защо за някои туристически услуги са предвидени специфичните правила за облагане и е разгледана практиката на Съда на ЕС.

Данъчният консултант Мая Жотева пояснява в статията си „Данъчно третиране на доставки на стоки с монтаж и инсталиране и доставки на услуги по монтаж и инсталиране съгласно ЗДДС“, че когато за доставката на стока има отделно договорена цена от доставката на услугата за монтаж или инсталиране, са налице две отделни доставки - доставка на стока и доставка на услуга.

Доставките на стоки с монтаж и/или инсталиране са изведени в закона като самостоятелна категория, относно която има ограничителни условия и специално данъчно третиране. За определяне данъчния режим на доставките, свързани с монтаж и инсталиране на материални активи, на първо място следва да се определи дали е договорена доставка на стока заедно с услугите по монтажа и инсталирането й, или е договорена доставка на услуга по монтаж и инсталиране на стока.

В раздела продължава статията на Румяна Йорданова за данъчното третиране на разходи за пътуване и престой на физически лица.

 

Раздел четвърти „Човешките ресурси на предприятието“

В рубриката „Трудови правоотношения“ се изясняват принципите на сумираното изчисляване на работното време. Разглеждат се промените в Наредбата за работното време, почивките и отпуските.

 

Раздел пети „Счетоводна и данъчна практика“

На базата на редица постъпили в редакцията запитвания, които касаят маркетинговите и консултантските услуги, са публикувани отговорите, получени от нашите експерти, като те са организирани в зависимост от данъците, които коментират.

 

РАЗДЕЛ „СЧЕТОВОДСТВО И ПРАКТИКА“

Акцент

Доказателствена стойност на фактурата

Лиляна Панева, данъчен консултант

Обществени поръчки – правила, процедури, практика

Възлагане на поръчки на ниска стойност без процедура по ЗОП

Полина Цокова, юрист

Съдебна практика

Поръчителство, залог, ипотека

Анелия Маркова, съдия

 

РАЗДЕЛ „СЧЕТОВОДНА ПОЛИТИКА“

Акцент

Отчитане на краткосрочните финансови активи

доц. д-р Бойка Брезоева, д.е.с., регистриран одитор

 

РАЗДЕЛ „ДАНЪЧЕН КОНСУЛТАНТ“

Промени в нормативната уредба

Третиране по ЗДДС на туристическите услуги със специален ред на облагане на маржа на печалбата

Мина Янкова, държавен експерт в Министерство на финансите

ЗДДС

Данъчно третиране на доставки на стоки с монтаж и инсталиране и доставки на услуги по монтаж и инсталиране съгласно ЗДДС

Мая Жотева, данъчен консултант

ДОПК

Приложим закон за погасителната давност и недължимост за имуществените санкции съгласно ДОПК

Петър Цанков, държавен експерт по приходите в ЦУ на НАП

ЗКПО

Данъчно третиране по ЗКПО на разходи за пътуване и престой на физически лица

Румяна Йорданова, данъчен експерт

 

РАЗДЕЛ „ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО“

Акцент

Сумирано изчисляване на работното време. Промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските

Мариана Василева, юрист в АМС

Осигурителни отношения

ДОО

Осигурителни вноски и задължения по ЗДДС при предоставяне на работници от българско предприятие на друг работодател от държава - членка на ЕС

Мина Янкова, данъчен експерт

Зорница Димитрова, експерт по осигурително право

Трудови правоотношения

Казуси от пощата на МТСП

Приложение на чл. 19, ал. 2 от Наредбата за командировките в страната

 

РАЗДЕЛ „СЧЕТОВОДНА И ДАНЪЧНА ПРАКТИКА“

Актуално

Доставки на маркетингови и консултантски услуги

- данъчно третиране по ЗДДС

Даниела Даракчиева, данъчен експерт

- данъчно третиране по ЗКПО

Румяна Йорданова, данъчен експерт

 

РАЗДЕЛ СЧЕТОВОДСТВО И ПРАКТИКА“

Акцент

Доказателствена стойност на фактурата

Лиляна Панева, данъчен експерт

В съдебната ни практика не са редки случаите, при които като доказателство за определени твърдения страните в спора се позовават на наличието на фактура, издадена във връзка с обекта на спорната сделка. Немалък е и броят на стопанските субекти, които страдат от опасната заблуда, че е достатъчно "да фактурират нещо", за да създадат обвързващо финансово задължение за лицето, на което е издадена тя. В много случаи в позицията си на доставчик във връзка със спор относно дадена сделка за покупко-продажба на стока или извършването на услуга участниците в спора са уверени в доказателствената стойност на притежавания за целта документ, както като доказателство за реалността на документираната доставка, така и относно дължимостта на посочената в него сума. Това обаче съвсем не е вярно.

В статията подробно е разяснено, че начинът, по който се възприема ролята на фактурата като документ, се отразява както върху нейната доказателствена стойност за целите на съдебните производства, така и върху значимостта му в облагателния процес по ЗДДС.

 

РАЗДЕЛ „СЧЕТОВОДНА ПОЛИТИКА“

Отчитане на краткосрочните финансови активи

доц. д-р Бойка Брезоева, д.е.с., регистриран одитор

Краткосрочните финансови активи са предимно краткосрочни инвестиции в акции, корпоративни или общински облигации, ДЦК и други дългови инструменти (инвестиции в ценни книжа), които се държат с намерението да бъдат продадени в краткосрочен план (до 1 година след отчетната дата), както и деривативи, които предприятието не използва като хеджиращи инструменти при прилагане на счетоводно отчитане на хеджирането. За тяхното отчитане са предназначени сметките от гр. 51 Краткосрочни финансови активи от Примерния национален сметкоплан. Според прочита на предвидените в сметкоплана сметки към краткосрочните финансови активи се отнасят също така и обратно изкупените собствени акции и облигации, както и благородните метали и скъпоценните камъни, притежавани от предприятието.

Целта на текста е да поясни счетоводното отчитане на краткосрочните финансови активи, съобразно изискванията на НСС. В широк аспект според СС 32 Финансови инструменти към обхвата на краткосрочните финансови активи се отнасят и паричните средства и търговските и други вземания, но те няма да бъдат предмет на тази статия.

Разглеждат се отчитането на краткосрочните инвестиции в ценни книжа, счетоводното отчитане на финансови активи, държани за търгуване, и на финансови активи на разположение за продажба.

 

РАЗДЕЛ „ДАНЪЧЕН КОНСУЛТАНТ“

Третиране по ЗДДС на туристическите услуги със специален ред на облагане на маржа на печалбата

Мина Янкова, държавен експерт в МФ

В статията се разглеждат въпросите за данъчното третиране по ЗДДС на туристическите услуги със специален ред на облагане на маржа на печалбата на туроператори, приложимо от 01.01.2017 г.

С членове 306 - 310 от Директива 2006/112/ЕО е въведено изключение от общия ред при определяне на данъчната основа на доставките, които се извършват от туроператори. Целта на този специален режим е да се адаптират приложимите правила към специфичния характер на дейността на туроператорите. Доставяните от тях услуги имат комплексен характер и се състоят от множество различни услуги – транспорт, настаняване и други, получени от трети страни, които се извършват както на територията на държавата членка, където е седалището или постоянният обект на предприятието, така и извън нея. Прилагането на общите правила на ДДС по отношение на определянето на мястото на изпълнение на доставките, данъчната основа и правото на приспадане на данъчен кредит често създава практически затруднения. Определянето на едно единствено място на изпълнение и посочването на маржа на туроператора за данъчна основа целят да улеснят прилагане на ЗДДС от всички туроператори.

  

 РАЗДЕЛ „ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО“

Сумирано изчисляване на работното време. Промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските

Мариана Василева, юрист в АМС

Работното време се изчислява подневно – съобразно работните дни по календар, като се вземат предвид почивните и официалните празници. Съгласно чл. 142, ал. 2 и 3 от Кодекса на труда (КТ) работодателят може да установява сумирано изчисляване на работното време – седмично, месечно или за друг календарен период, който не може да бъде повече от 6 месеца, като не се допуска сумирано изчисляване на работното време за работниците и служителите с ненормиран работен ден. Въвеждането на сумирано изчисляване на работното време е правомощие на работодателя. За всеки следващ период работодателят следва да издава заповед, в която да посочи и съответния период на изчисляване на работното време.

Текстът е подкрепен с пример.

 

РАЗДЕЛ „СЧЕТОВОДНА И ДАНЪЧНА ПРАКТИКА“

Доставки на маркетингови и консултантски услуги  

В редакцията постъпиха редица запитвания, които касаят маркетинговите и консултантските услуги. Предоставяме отговорите, които получихме от нашите експерти, като сме ги организирали в зависимост от данъците, които коментират.

Фирма (ЕООД), занимаваща се с маркетингови и консултантски услуги, свързани с обучение, с място на стопанска дейност в България, доставя услуги към данъчно задължени лица в държави членки. Необходима ли е регистрация на лицето на основание чл. 97а, ал. 2 от ЗДДС? Формират ли облагаем оборот тези услуги, предвид факта, че са свързани с обучение?

Ако същата фирма е регистрирана на основание чл. 100, ал. 1 от ЗДДС и получи маркетингови и консултантски услуги, във връзка с оказваните от нея образователни услуги, от ДЗЛ от държави членки и съответно от трети страни, трябва ли да си самоначисли ДДС, на какво основание и може ли да ползва последващ данъчен кредит?

 

Вашата поръчка
  • няма избрани артикули
Вижте още:
сп. "Счетоводство плюс...", бр. 1/2011

Акцентите в брой 1 за 2011 г. са „Промените в Закона за данъка

сп. "Счетоводство плюс...", бр. 3/2012

Читателите на списанието се запознават с най-важните моменти