Периодика
сп. "Счетоводство плюс Данъци, Социални отношения"
Автор: ОРКП "Мисъл"
Год. на издаване: 2017 г.
ISSN: 1311-0497
Цена: 19.80 лв.
Раздел първи „Счетоводство и практика“
Акцентът на първи раздел е посветен на често допусканите грешки при отчитането на получени банкови кредити. С пример е разяснен методът на ефективния лихвен процент.
Останалите статии разглеждат отчитането, формирането и изплащането на дял на напускащ съдружник, процедурата за определяне на състава и дейността на одитните комитети в публичния сектор и правото на данъчен кредит при транзитните доставки.
Раздел втори „Счетоводна политика“
Акцент е статията на доц. д-р Бойка Брезоева, регистриран одитор, в която е разяснен пореден елемент от метода на собствения капитал, а именно – елиминиране на печалби или загуби от сделки с активи между инвеститор и негово асоциирано/съвместно предприятие. Статията е с конкретни примери, покриващи всички възможни варианти.
Раздел трети „Данъчен консултант“
В рубриката „Промени в нормативната уредба“ е публикувана статията на Ивайло Кондарев, данъчен експерт, за неперсонифицираните дружества – тяхното третиране по ЗДДС след промените, в сила от началото на тази година. Авторът обръща внимание на факта, че дори и след последните промени в ЗДДС няма разписани ясни правила, на базата на които да се основава облагането с ДДС на неперсонифицираните дружества (ДЗЗД), защото тяхната основна характеристика е, че те нямат правния статут на отделно лице.
В раздела ще намерите още преглед на някои от промените в ЗДДС и ППЗДДС, документирането и облагането на разходите за превозни средства по ЗКПО и разглеждане на проблемите, които поражда фрагментацията на ДДС по отделни държави членки във връзка с планираната нова единна система за ДДС в целия ЕС – т.нар. единно ДДС пространство.
Раздел четвърти „Човешките ресурси на предприятието“
В рубриката „Трудови отношения“ е публикувана първата част на пространната статия за трудовата книжка и изискванията към воденето й по Кодекса на труда.
Раздел пети „Счетоводна и данъчна практика“
В този раздел са публикувани казуси, касаещи третирането по ЗДДС на сделки със земя и сгради, извършвани от общини и областни управители, данъчно третиране по ЗКПО и ЗДДС при брак на вестници и списания, отразяването на разходи за лично ползване по ЗДДФЛ и казуси от практиката на НОИ по пререгистрацията, упълномощаването и декларирането на банковата сметка в НОИ.
РАЗДЕЛ „СЧЕТОВОДСТВО И ПРАКТИКА“
Акцент
Често допускани грешки при отчитане на получени банкови кредити
Владимир Христов, д.е.с., регистриран одитор
Счетоводна практика
Отчитане формирането и изплащането на ликвидационен дял на напускащ съдружник
Проф. д-р Стоян Дурин, д.е.с., регистриран одитор
Одит
Одитните комитети в публичния сектор – нормативна уредба по процедурата за определяне на състава и дейността
Веселка Донкова
Съдебна практика
Транзитна доставка и право на данъчен кредит
Анелия Маркова, съдия
РАЗДЕЛ „СЧЕТОВОДНА ПОЛИТИКА“
Акцент
Елиминиране на нереализирани печалби или загуби от сделки при прилагане на метода на собствения капитал
Доц. д-р Бойка Брезоева, д.е.с., регистриран одитор
РАЗДЕЛ „ДАНЪЧЕН КОНСУЛТАНТ“
Промени в нормативната уредба
Неперсонифицираните дружества – третиране по ЗДДС след промените в закона от началото на 2017 г.
Ивайло Кондарев, данъчен експерт
ЗДДС
Промени в ЗДДС и ППЗДДС – 2017 г.
Моника Петрова, данъчен експерт
ЗКПО
Документиране и облагане на разходите за превозни средства
Валентина Гекова, данъчен експерт
Европейска интеграция
Единно ДДС пространство
Неотложна реформа в контекста на трансграничната търговия в ЕС
Доц. д-р Десислава Йосифова, ВУЗФ и ВТУ „Т. Каблешков“
РАЗДЕЛ „ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО“
Трудови правоотношения
Акцент
Трудовата книжка – изисквания по Кодекса на труда
Мариана Василева, юрист в администрацията на Министерския съвет
РАЗДЕЛ „СЧЕТОВОДНА И ДАНЪЧНА ПРАКТИКА“
Актуално
Сделки със земи и сгради, извършвани от общини и областни управители – третиране по ЗДДС
Евгени Рангелов, магистър по финанси
Казуси от практиката на счетоводителя
Казуси по ЗКПО и ЗДДС
Данъчно третиране по ЗКПО и ЗДДС на брак на непродадени вестници и списания
Валентина Гекова, Моника Петрова, данъчни експерти
Казуси по ЗДДФЛ
Отразяване на разходи за лично ползване и тяхното отразяване в ГДД
Валентина Гекова, данъчен експерт
Казуси от практиката на НОИ
Необходима ли е пререгистрация в НОИ
Процедура при оттегляне и ново упълномощаване в НОИ
Деклариране на банковата сметка в НОИ
РАЗДЕЛ „СЧЕТОВОДСТВО И ПРАКТИКА“
Акцент
Често допускани грешки при отчитане на получени банкови кредити
Владимир Христов, регистриран одитор
Практика вече е използването на банкови кредити за финансиране дейността на предприятията, за предоставените на които банките събират редица такси за отпускане и управление. Често допусканите грешки са свързани с правилното счетоводно отчитане на тези банкови такси. Една от най-често срещаните е таксите за отпускане на кредити със срок над един отчетен период да се отчитат като текущи финансови разходи. Друга често допускана грешка е тези такси да се разсрочват за срока на кредита по линеен метод, т.е. таксата за отпускането на кредита да се раздели на броя на годините, за които е отпуснат кредитът, и всяка година да се признава съответна равна част от таксата като текущ финансов разход.
В статията се разяснява и методът на ефективния лихвен процент, като за да се улесни разбирането на този метод се разглежда цифров пример, илюстриращ прилагането на метода при отчитане на финансовите пасиви по амортизирана стойност.
РАЗДЕЛ „СЧЕТОВОДНА ПОЛИТИКА“
Елиминиране на нереализирани печалби или загуби от сделки при прилагане на метода на собствения капитал
Доц. д-р Бойка Брезоева, д.е.с, регистриран одитор
В предишните броеве на списанието писахме за основните елементи на метода на собствения капитал. В тази статия ще поясним още един елемент на този метод – елиминиране на печалби или загуби от сделки с активи между инвеститора и негово асоциирано (респ. съвместно) предприятие, при изготвянето на консолидирани финансови отчети.
Методът на собствения капитал е метод на отчитане, при който инвестицията първоначално се признава по цена на придобиване, а впоследствие се преизчислява с промените в дела на инвеститора в нетните активи (собствения капитал) на предприятието, в което е инвестирано. Този метод е задължителен за прилагане при оценяването на инвестиции в асоциирани предприятия в КФО. Според МСС това се отнася и за инвестициите в съвместни предприятия.
В статията детайлно се анализира проблематиката, като анализът е подкрепен с практически примери.
РАЗДЕЛ „ДАНЪЧЕН КОНСУЛТАНТ“
Неперсонифицираните дружества - третиране по ЗДДС след промените в закона от началото на 2017 г.
Ивайло Кондарев, данъчен експерт
Целта на този текст е да покаже как би следвало да се извършва облагането с ДДС на дейността на едно гражданско (неперсонифицирано) дружество, създадено по реда на чл. 357 и сл. от ЗЗД. Не би трябвало, но тази задача всъщност е доста амбициозна – най-вече поради печалния факт, че повече от 20 г. в ЗДДС няма разписани ясни принципи и правила, на база на които да се основава облагането с ДДС на неперсонифицираните дружества (ДЗЗД). Това е така дори и след предприетите промени в ЗДДС. Имам предвид създадените със Закона за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове (ДВ, бр. 97 от 2016 г.) нови чл. 10а и чл. 132, ал. 5 и 6, които са в сила от 1 януари 2017 г.
По-нататък в текста се разяснява подробно как би следвало да се облагат гражданските дружества, привеждат се примери от практиката на ВАС, проследяват се промените в нормативната уредба на ДДС и се прави съпоставка на направените промени и практиката на ВАС.
РАЗДЕЛ „ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО“
Трудовата книжка - изисквания по Кодекса на труда
Мариана Василева, юрист в администрацията на Министерския съвет
По българското законодателство трудовата книжка е основният удостоверителен документ за факти и обстоятелства, свързани с трудовата дейност на работника/служителя и има важно значение за редица негови трудови права. Трудовата книжка винаги има публично удостоверително значение. Издаването й по утвърден от държавата образец и признаването на неговото удостоверително значение придава официалния характер на този документ. Вписванията в трудовата книжка се осъществяват от длъжностни лица, в кръга на службата им, във форма и по установен в закона ред. Трудовата книжка се съхранява от работника/служителя, който е длъжен да я представя на работодателя при поискване, както и за вписване на нови обстоятелства в нея. Като удостоверителен документ трудовата книжка свидетелства за фактите, отразени в нея. Тези факти са свързани с работата на работника/служителя по трудово правоотношение. Правно-нормативно трудовата книжка, нейното съдържание и процедурата по издаването й са регламентирани в разпоредбите на чл. 347-350 от Кодекса на труда (КТ), в Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж (НТКТС) и в Постановление № 227 на Министерския съвет от 23.11.1993 г. за приемане на Наредба за трудовата книжка и трудовия стаж (ПМС № 227/23.11.1993 г.).
Подробности за реквизитите на трудовата книжка, доказателствената й сила и разликата й от осигурителната книжка ще се публикуват в брой 8 и брой 9 за 2017 година.
- няма избрани артикули
- Вижте още:
-
сп. "Счетоводство плюс...", бр. 2/2011
Акцентите в брой 2 за 2011 г. са за основните положения в Закона
-
сп. "Счетоводство плюс...", бр. 12/2014
В последния за годината 12 брой на списанието предлагаме