Периодика
сп. "Счетоводство плюс Данъци, Социални отношения"
Автор: ОРКП "Мисъл"
Год. на издаване: 2016 г.
ISSN: 1311-0497
Цена: 19.80 лв.
Раздел първи „Счетоводство и практика”
Като акцент на раздела продължават коментарите по новия Закон за счетоводството. В брой 3 коментарът е за новото по отношение на независимия финансов одит и публичността на финансовите отчети на предприятието.
В рубриката „Счетоводна практика“ се разглеждат две теми:
- Отчитане на приходите и разходите при ликвидация на дълготрайни материални активи.
- Отчитане на разчетните отношения на едноличното предприятие със собственика.
В раздел втори „Счетоводна политика” се разглеждат специфичните изисквания на новия Закон за счетоводството към предприятията от обществен интерес. Всички предприятия от обществен интерес трябва да имат одитен комитет. Представят се категориите предприятия и видовете годишни финансови отчети, които трябва да изготвят.
Раздел трети „Данъчен консултант”
В рубриката „Промени в нормативната уредба“ се представят промените в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, в сила от 1 януари 2016 година. Промените са свързани с: разширяване на обхвата на необлагаемите доходи; промяна при формиране на някои годишни основи; промяна в облагането с окончателен данък; разширяване на обхвата на доходите, подлежащи на облагане с авансов данък; разширяване на дефиницията за работодател; редакционни и други промени.
Рубриката „ЗДДС“ разглежда данъчното третиране на безвъзмездни приравнени на възмездни доставки по ЗДДС. С примери са показани безвъзмездни доставки на стоки и услуги, приравнени на възмездни.
В раздел четвърти „Човешките ресурси на предприятието” се коментират:
- Измененията и допълненията в Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и за самоосигуряващите се лица, в сила от 1 януари 2016 година. Коментарите са подкрепени с обяснение и числени примери.
- Новото при определяне на окончателния размер на осигурителния доход за 2015 година.
- Задължението на работодателя да води трудово досие на работника или служителя.
В същия раздел в трудовите правоотношения в рубриката „Казуси“ са публикувани следните теми:
- Право за изплащане на обезщетение при пенсиониране и срок за получаване.
- Избор на членове на Общото събрание.
В петия раздел „Счетоводна и данъчна практика” се разглеждат акцентите в Постановлението на Министерския съвет за изпълнение на бюджета на Република България за 2016 година.
С постановлението се регламентират: въпроси, свързани с бюджетните взаимоотношения с общините; задължения и отговорности на разпределителите с бюджет и отчетността, информация и срокове за представянето; касово изпълнение и отчетност на бюджета и държавния дълг; субсидии и нормативи за финансиране на някои разходи и други.
Нов момент е редът за преминаване към отчитане на амортизации на нефинансовите дълготрайни активи на бюджетните организации.
Посочени са дълготрайните активи, на които не следва да се начисляват амортизации: земи, гори и трайни насаждения; активи с историческа и художествена стойност; книги в библиотеките; активи в процес на придобиване и други случаи, определени със стандартите и/или указанията на министъра на финансите.
В рубриката „Казуси от практиката на счетоводителя“ е разгледан казус с отписване на вземания и задължения по неизпълнени доставки.
РАЗДЕЛ „СЧЕТОВОДСТВО И ПРАКТИКА“
Акцент
Доц. д-р Живко Бонев, д.е.с., регистриран одитор
НОВОТО В ЗАКОНА ЗА СЧЕТОВОДСТВОТО ОТНОСНО ОДИТА И ПУБЛИЧНОСТТА НА ФИНАНСОВИТЕ ОТЧЕТИ
Счетоводна практика
Анастасия Матова - Головина, дипломиран експерт-счетоводител
ОТЧИТАНЕ НА ПРИХОДИТЕ И РАЗХОДИТЕ ПРИ ЛИКВИДАЦИЯ НА ДМА
Доц. д-р Васил Божков, д.е.с., регистриран одитор
ОТЧИТАНЕ НА РАЗЧЕТНИТЕ ОТНОШЕНИЯ НА ЕДНОЛИЧНОТО ПРЕДПРИЯТИЕ СЪС СОБСТВЕНИКА
РАЗДЕЛ „СЧЕТОВОДНА ПОЛИТИКА“
Акцент
Евгени Рангелов, магистър по финанси
СПЕЦИФИЧНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ НА НОВИЯ ЗАКОН ЗА СЧЕТОВОДСТВОТО КЪМ ПРЕДПРИЯТИЯТА ОТ ОБЩЕСТВЕН ИНТЕРЕС
РАЗДЕЛ „ДАНЪЧЕН КОНСУЛТАНТ“
Промени в нормативната уредба
Евгения Попова, главен експерт по приходите в НАП
ПРОМЕНИТЕ В ЗАКОНА ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА ЗА 2016 ГОДИНА
ЗДДС
Мина Янкова, данъчен експерт
ДАНЪЧНО ТРЕТИРАНЕ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНИ ПРИРАВНЕНИ НА ВЪЗМЕЗДНИ ДОСТАВКИ ПО СМИСЪЛА НА ЗДДС
РАЗДЕЛ „ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО“
Осигурителни отношения
Акцент
Гюргя Желязкова, експерт по социално осигуряване
ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПЪЛНЕНИЯ В НАРЕДБА № Н-8 ОТ 29.12.2005 Г., В СИЛА ОТ 1 ЯНУАРИ 2016 ГОДИНА
Държавно обществено осигуряване
Зорница Димитрова, експерт по осигурително право
ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ОКОНЧАТЕЛНИЯ РАЗМЕР НА ОСИГУРИТЕЛНИЯ ДОХОД ЗА 2015 ГОДИНА
Трудови правоотношения
Трудови договори
Мариана Василева, юрист в администрацията на Министерски съвет
РАБОТОДАТЕЛЯТ Е ЗАДЪЛЖЕН ДА ВОДИ ТРУДОВО ДОСИЕ НА РАБОТНИКА ИЛИ СЛУЖИТЕЛЯ
Казуси
ПРАВО ЗА ИЗПЛАЩАНЕ НА ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ПРИ ПЕНСИОНИРАНЕ И СРОК ЗА ПОЛУЧАВАНЕ
ИЗБОР НА ЧЛЕНОВЕ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ
РАЗДЕЛ „СЧЕТОВОДНА И ДАНЪЧНА ПРАКТИКА“
Актуално
Веселка Донкова
ОСНОВНИ АКЦЕНТИ В ПОСТАНОВЛЕНИЕТО ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ ЗА 2016 ГОДИНА
Казуси от практиката на счетоводителите
Данъчни казуси
Евгени Рангелов, магистър по финанси
ОТПИСВАНЕ НА ВЗЕМАНИЯ И ЗАДЪЛЖЕНИЯ ПО НЕИЗПЪЛНЕНИ ДОСТАВКИ
Раздел „Счетоводство и практика”
Акцент
НОВОТО В ЗАКОНА ЗА СЧЕТОВОДСТВОТО ОТНОСНО ОДИТА И ПУБЛИЧНОСТТА НА ФИНАНСОВИТЕ ОТЧЕТИ
Доц. д-р Живко Бонев, д.е.с., регистриран одитор
Както е известно, 43-ото Народно събрание прие на 24 ноември 2015 г. нов Закон за счетоводството, в сила от 1 януари 2016 г. (обн. в ДВ, бр. 85 от 8.12.2015 г.). На него, както на всеки нов закон или изменение на такъв, се възлагат много надежди от заинтересованите лица и страни. Обикновено част от тях не се осъществяват, което води до анализи и критики.
От тази гледна точка новият Закон за счетоводството има много положителни страни, но има и някои недостатъци от различно естество. Обект на нашето разглеждане са само въпросите относно независимия финансов одит и публичността на финансовите отчети, а не законът като цяло.
І. Независим финансов одит
Основното изискване към финансовите отчети на предприятията е тяхната достоверност, вярното и честно представяне на състоянието на предприятието към датата на отчета. С оглед постигане на по-високо ниво на доверие в това отношение е възникнала потребността от външен независим финансов одит. Определението му е дадено в чл. 2 на Закона за независимия финансов одит, към което Законът за счетоводството с § 1, т. 10 от ДР препраща.
Под този термин (при сегашната редакция) трябва да се разбира „съвкупност от необходими и взаимосвързани процедури, определени от Международните одиторски стандарти, въз основа на които се изразява независимо мнение относно достоверността във всички аспекти на същественост на финансовите отчети, изготвени в съответствие с българското счетоводно законодателство.“
Изпълнението на тази съвкупност от процедури и изразяването на независимо становище относно достоверността на финансовите отчети се осъществява задължително или доброволно. Чл. 53, ал. 3 от Търговския закон изисква годишният финансов отчет на предприятието да бъде заверен от регистриран одитор „в предвидените от закон случаи“. Именно Законът за счетоводството регламентира основната част от задължителния финансов одит. В това отношение в новия закон има известни промени и подобрения, но има допуснати и нелогичности.
Явен е стремежът за предвиждане на задължителен независим финансов одит от регистрирани одитори на по-значимите предприятия. В този стремеж за по-пълно и точно определяне на значимостта на предприятията, обаче са използвани няколко различни критерии. При това са се получили противоречия и на тази основа изключения и нелогични регламенти. Това води до по-трудно уточняване наличието или не на задължението за независим одит и налага, при справяне с изискванията на Закона за счетоводството, да се прочете много внимателно не само цялата глава пета, но и допълнителните преходни и заключителни разпоредби.
Това би могло до известна степен да се избегне, ако малко се промени алгоритъмът на определяне на задължението за одит. В този ред на мисли е и следващото изложение.
По-нататък авторът се спира на задължителния одит на различните групи предприятия от обществен интерес, на изискванията към регистрираните одитори, техните задължения и отговорности.
Във втората част на статията авторът коментира публичността на финансовите отчети и разглежда основните въпроси относно публикуването им.
Раздел „Счетоводна политика“
Акцент
СПЕЦИФИЧНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ НА НОВИЯ ЗАКОН ЗА СЧЕТОВОДСТВОТО КЪМ ПРЕДПРИЯТИЯТА ОТ ОБЩЕСТВЕН ИНТЕРЕС
Евгени Рангелов, магистър по финанси
Предприятията от обществен интерес не са оформени в категория предприятия в новия Закон за счетоводството, но за тях има съществени и специфични изисквания по отношение приложимата счетоводна база, съставянето на финансовите отчети, одитирането и публикуването на финансовите отчети. Тези особености са предмет на следващите редове.
Основни положения
До приемането на новия Закон за счетоводството (ЗСч) дефинирането на тази група предприятия се съдържаше в Закона за независимия финансов одит във връзка с одитирането им и ангажиментите на регистрираните одитори. Сега тези предприятия са изчерпателно изброени (като групи предприятия и индивидуално) в т. 22 от § 1 на Допълнителните разпоредби на новия закон.
Като нов момент следва да се отбележи, че като предприятия от обществен интерес се считат вече всички финансови институции, които са големи предприятия (а не само банки), инвестиционните посредници и колективните инвестиционни схеми, които са големи предприятия, и фондовете, управлявани от пенсионноосигурителни дружества. Извън списъка са здравноосигурителните предприятия и предприятията, предоставящи телекомуникационни услуги.
Важно!! Всички предприятия от обществен интерес трябва да имат одитен комитет според Закона за независимия финансов одит. За групата на предприятията от обществен интерес (ПОИ) трябва да се имат предвид и две преходни разпоредби на Закона за счетоводството:
а) съгласно § 4 за целите на ЗСч предприятията от обществен интерес се третират като големи предприятия, с изключение на изискванията за приложимата счетоводна база, независимо от величината на трите показателя: балансова стойност на активите, нетни приходи от продажби и средна численост на персонала;
б) когато предприятие от обществен интерес престане да бъде такова, то може еднократно в първия отчетен период, следващ периода, в който е престанало да бъде предприятие от обществен интерес, да промени приложимата си счетоводна база (§ 5 от ПЗР).
Категории предприятия
Предприятията от обществен интерес не формират отделна категория предприятия (чл. 19). Вече отбелязахме, че съгласно § 4 от ПЗР на Закона за счетоводството тези предприятия, за целите на закона, се третират като големи предприятия.
С чл. 20 от ЗСч са дадени решения за случаите, когато настъпи промяна в категорията на предприятие, определена на база трите показателя по чл. 19. Едно от решенията, респ. на ал. 3, се отнася за предприятията от обществен интерес. То предвижда за отчетния период, в който предприятие от обществен интерес престане да бъде такова, същото да се отчита като такова, т.е. промяната и прилагане на съответстващата категория по чл. 19 да се прилага от следващия отчетен период.
Авторът разглежда и други специфични изисквания към предприятията от обществен интерес, свързани с техните годишни финансови отчети, приложимата счетоводна база, публичността на финансовите отчети, годишните доклади и нефинансовата декларация.
Раздел „Данъчен консултант”
Промени в нормативната уредба
ПРОМЕНИТЕ В ЗАКОНА ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА ЗА 2016 ГОДИНА
Евгения Попова, главен експерт по приходите в НАП
Промените в Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) са направени с § 16 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане и са обнародвани в „Държавен вестник“, брой 95 от 08.12.2015 г. Промените влизат в сила от 01.01.2016 г. и се отнасят за доходи, придобити след тази дата. В тях няма разпоредби, които да се прилагат със задна дата и които да имат отношение към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2015 г. Налице е преходен параграф, който е свързан с нововъведено право на избор за удържане на данък, но това касае само определена специфична категория лица.
Малка редакция е направена и с новия Закон за счетоводството, който също е публикуван в бр. 95 на ДВ от 08.12.2015 г. и е в сила от 01.01.2016 г.
Накратко може да се обобщи, че направените промени във връзка с облагането на доходите на физическите лица са свързани с:
- разширяване на обхвата на необлагаемите доходи;
- промяна при формиране на някои годишни данъчни основи;
- промяна във връзка с облагането с окончателен данък;
- разширяване на обхвата на доходите, подлежащи на облагане с авансов данък;
- разширяване на дефиницията за работодател;
- редакционни промени;
- други промени.
Необлагаеми доходи
В разпоредбата на чл. 13, ал. 1 от ЗДДФЛ е създадена нова точка 28, по силата на която не са облагаеми средствата, получени по програма „Еразъм +“ на Европейския съюз (ЕС) в областта на образованието, обучението, младежта и спорта.
Средствата, получени по програма „Еразъм +“ на ЕС, се предоставят като финансова помощ за студентска, преподавателска и административна мобилност, целяща да подпомогне допълнителните разходи по мобилността, породени от различията в издръжката на живот в чужбина. Тези средства не са стипендия, а даже по отношение на студентите при предоставянето им задължително се гарантира правото на студента да продължи да получава такава, независимо от участието му в студентска мобилност по програма „Еразъм +”. Предвид компенсационния им характер е нормално тези финансови средства да са необлагаеми, но до 31.12.2015 г. в ЗДДФЛ не беше налице нормативно основание за тяхното освобождаване от облагане. С приемането на чл. 13, ал. 1, т. 28 от ЗДДФЛ посочените финансови средства вече са необлагаем доход.
Разширен е обхватът на необлагаемите доходи с направено допълнение в § 1, т. 11 от ДР на ЗДДФЛ, където в буква „а“ са добавени държавни ценни книжа. В резултат на промяната в „Разпореждане с финансови инструменти“ за целите на чл. 13, ал. 1, т. 3 се включват сделките с дялове и акции на колективни инвестиционни схеми и на национални инвестиционни фондове, акции, права и държавни ценни книжа, извършени на регулиран пазар по смисъла на чл. 73 от Закона за пазарите на финансови инструменти.
Най-общо казано разпоредбата на чл. 13, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ вече е приложима за сделки с държавни ценни книжа, които се сключват на регулиран български пазар и на регулиран пазар в друга държава-членка на ЕС. Актуален списък на всички регулирани пазари се публикува и поддържа на интернет страницата на Европейския орган за ценни книжа и пазари.
Годишни данъчни основи
Направена е промяна в чл. 30 от ЗДДФЛ по отношение формирането на годишната данъчна основа за доходите от друга стопанска дейност. В резултат на тази промяна годишната данъчна основа се определя, като облагаемият доход по чл. 29, придобит през данъчната година, се намалява с:
1. вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка, а ако лицето не е самоосигуряващо се – с удържаните задължителни осигурителни вноски, които са за негова сметка, по реда на Кодекса за социално осигуряване (КСО) и Закона за здравното осигуряване (ЗЗО);
2. внесените в чужбина задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице;
3. вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО, когато облагаемият доход по чл. 29 се включва при годишното изравняване на осигурителния доход.
Авторката се спира и на промените, свързани с облагане с окончателен данък.
Останалите промени в ЗДДФЛ ще бъдат публикувани в следващия брой на списанието.
Раздел „Човешките ресурси на предприятието”
Осигурителни отношения
Акцент
ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПЪЛНЕНИЯ В НАРЕДБА № Н-8 ОТ 29.12.2005 Г., В СИЛА ОТ 01.01.2016 ГОДИНА
Гюргя Желязкова, експерт по социално осигуряване
С Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица (Наредба № Н-8/2005 г., обн. в ДВ, бр. 2 от 2016 г.) са направени изменения и допълнения, които влизат в сила от 1 януари 2016 г.
Целта на направените изменения и допълнения в наредбата е да се приведе в съответствие с Кодекса за социално осигуряване (КСО), Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) и др. Направени са и промени в указанията за попълване на декларациите, като някои от тях ще улеснят работата на клиентите на приходната администрация.
Съгласно чл. 16, ал. 5 от Закона за българските лични документи (ЗБЛД) личният номер идентифицира еднозначно гражданите на Европейския съюз (ЕС), гражданите на държави-страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство (ЕИП), гражданите на Конфедерация Швейцария и членовете на техните семейства, които не са граждани на ЕС, ЕИП и Конфедерация Швейцария, които по силата на сключени международни договори с ЕС имат право на свободно придвижване. Направени са допълнения в чл. 2, ал. 1, т. 2, ал. 2, т. 1, чл. 6а, ал. 1, т. 1 и 2, чл. 8, ал. 1, както и във всички декларации, приложения на наредбата, в които се посочва идентификационен номер на физическото лице, след думите „ЕГН, ЛНЧ“ се добавя „личен номер“.
По повод влизането в сила от 01.01.2016 г. на разпоредбите на чл. 4в от КСО, които уреждат деклариране на данните за осигурителните вноски за фонд „Пенсии“, увеличени с размера на осигурителната вноска за професионален пенсионен фонд, са направени допълнения в разпоредбите на чл. 2, ал. 2, т. 2, § 2а, т. 6 от ДР на наредбата, т. 25 от декларация образец № 1 и т. 13 от декларация образец № 6.
В чл. 2, ал. 3 е направено изменение, съгласно което декларация образец № 6 не се подава от задължените лица за периодите, през които се прилага схема за централизирано разплащане на осигурителните вноски, включително и за месеците, в които е започнало или е прекратено прилагането на схемата.
Примери:
Осигурител прилага схема за централизирано разплащане на осигурителните вноски, считано от 28.01.2016 г. За м. 01.2016 г. задълженото лице не подава декларация образец № 6.
Осигурител прилага схема за централизирано разплащане на осигурителните вноски до 02.02.2016 г. За м. 02.2016 г. задълженото лице не подава декларация образец № 6.
Направено е допълнение в разпоредбата на чл. 3, ал. 1, т. 5, в сила от 01.01.2016 г., съгласно която декларация образец № 1 се подава в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходите (ТД на НАП) не само от работодателите и осигурителите, но и от самоосигуряващите се лица само след издадени задължителни предписания от контролните органи на НОИ, когато декларацията се подава след 30 април на годината, следваща годината, за която се отнася, и не съдържа данни за осигурителен стаж, зачетен по реда на чл. 9, ал. 3 от КСО, данни само за здравно осигуряване, или данък по чл. 42 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
В сила от 01.01.2016 г. е отменената разпоредба на чл. 9, ал. 8 от КСО (обн. в ДВ, бр. 61 от 2015 г.), съгласно която се зачиташе за осигурителен стаж при пенсиониране, ако това е по-благоприятно за лицата, в съотношение 4 години за 5 години от трета категория времето, през което лицата са работили по трудов договор при пълно работно време и:
1. по допълнителен или втори трудов договор с дневно работно време не по-малко от 3 часа;
2. са упражнявали трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества;
3. са упражнявали свободна професия и/или занаятчийска дейност.
Направено е изменение на разпоредбата на чл. 3, ал. 10 на Наредба № Н-8/2005 г., като от 01.01.2016 г. данни с декларация образец № 1 не се подават и за лицата, които са осигурени на основание чл. 4, ал. 1 от КСО за пълен месец върху максималния месечен размер на осигурителния доход и едновременно са самоосигуряващи се лица, избрали да се осигуряват само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт.
Отменя се разпоредбата на чл. 4, ал. 6 от наредбата, съгласно която самоосигуряващите се лица, избрали да внасят вноски само във фонд „Пенсии“, осигурени и по трудов договор на максималния месечен размер на осигурителния доход, отговарящи на условията по чл. 9, ал. 8 от КСО, имаха възможност да подават еднократно декларация образец № 1 с попълнен код 23 в т. „12. Вид осигурен“.
По-нататък авторката разяснява с редица примери и други изменения в Наредба № Н-8.
Раздел „Счетоводна и данъчна практика“
Актуално
ОСНОВНИ АКЦЕНТИ В ПОСТАНОВЛЕНИЕТО ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ ЗА 2016 ГОДИНА
Веселка Донкова
В „Държавен вестник“, бр. 3 от 12.01.2016 г. е обнародвано Постановление № 380 на Министерския съвет от 29 декември 2015 г. за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2016 г. С него се утвърждават показателите по отделните бюджетни програми по бюджетите на бюджетните организации, част от държавния бюджет, които прилагат програмен формат на бюджет в рамките на утвърдените им със Закона за държавния бюджет на Република България за 2016 г. разходи по области на политики и бюджетни програми.
С постановлението се конкретизират, определят и регламентират:
- въпроси, свързани с бюджетните взаимоотношения на държавния бюджет с общините;
- конкретни задължения и отговорности на разпоредителите с бюджет по изпълнението и отчетността на бюджета, както и необходимата информация и сроковете за нейното представяне;
- въпроси, отнасящи се до касовото изпълнение и отчетността на бюджета и на държавния дълг, и други.
Освен това, с постановлението се утвърждават и:
- предназначението на субсидиите за национално представителните организации на хора с увреждания и за организации за хора с увреждания и на субсидиите за юридическите лица с нестопанска цел за 2016 г.;
- нормативите за финансиране на някои разходи за Българската национална телевизия, Българското национално радио, учащи се, социално-битово и културно обслужване и т.н.;
- предназначението на трансферите по чл. 16, ал. 4 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2016 г. на Министерството на образованието и науката за Българската академия на науките и за държавните висши училища.
Както всяка година, в едномесечен срок от обнародване на постановлението, първостепенните разпоредители с бюджет следва да утвърдят и да представят на министъра на финансите годишни разчети за 2016 г. на сметките за средства от Европейския съюз и по други международни програми и договори, за които се прилага режимът на сметките за средства от Европейския съюз.
Разпоредителите с бюджет и държавните предприятия, които изпълняват проекти, финансирани по оперативните програми на Европейския съюз, както и дейности, финансирани от държавния бюджет, принципно допустими за финансиране по оперативни програми на Европейския съюз, прилагат правилата за възлагане и изпълнение, приложими за тези програми.
Разходите за представителни цели се определят по досегашния ред, а именно: на държавните органи, министерствата, ведомствата и на държавните висши училища и колежи – от съответния министър, ръководител или от колективния орган на управление, на областните администрации – от министър-председателя или от главния секретар на Министерския съвет в случай на упълномощаване, а на общините – от съответния общински съвет.
Средствата за социално-битово и културно обслужване на персонала в бюджетните организации следва да се определят в размер до 3% от плановите разходи за основни заплати на лицата, назначени по трудови правоотношения, и на лицата, чиито правоотношения произтичат от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, Закона за Държавна агенция „Национална сигурност”, Закона за Министерството на вътрешните работи, Закона за Националната служба за охрана и Закона за Държавна агенция „Разузнаване“. Определянето, разходването и отчитането на тези средства се извършва чрез съответните бюджети в рамките на бюджетната година. В тази сума се включват и дължимите осигурителни вноски и данъци за сметка на бюджетната организация. Средствата се разходват през годината на базата на начислените средства за основни заплати.
……………………………………………………
Нов момент е редът за преминаване към отчитане на амортизации на нефинансовите дълготрайни активи. Бюджетните организации следва да предприемат необходимите мерки и действия за преминаване към начисляване на амортизации на нефинансовите дълготрайни активи съгласно чл. 65 от Закона за счетоводството, като информацията трябва да бъде отразена за пръв път в техните годишни оборотни ведомости и финансови отчети за 2017 г. Конкретният ред ще бъде определен със специални указания на министъра на финансите.
- няма избрани артикули
- Вижте още:
-
сп. "Счетоводство плюс...", бр. 10/2014
Раздел първи „Счетоводство – методология и практика”: Акцентът
-
сп.Счетоводство плюс.., бр.11/2017
Брой 11 на списание „Счетоводство плюс…“ е специално