Периодика
сп. "Счетоводство плюс Данъци, Социални отношения"
Автор: ОРКП "Мисъл"
Год. на издаване: 2014 г.
ISSN: 1311-0497
Цена: 17.40 лв.
Този брой на списанието е посветен изцяло на предстоящите съществени промени в счетоводното законодателство в нашата страна. На читателите са предложени два проекта на нов Закон за счетоводството и нови национални счетоводни стандарти за финансово отчитане. Към проектите са приложени съответните мотиви. Проектите са на проф. д-р Стоян Дурин, д.е.с. и регистриран одитор, и Димитър Желязков, д.е.с. и регистриран одитор.
Акцентът на изданието е коментар на новата счетоводна Директива 2013/34/ЕС на Европейския парламент и Съвета на Европа, приета на 26 юни 2013 г.
В раздела „Данъчен консултант” са разгледани:
- новите моменти в годишната данъчна декларация по член 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица за 2013 г., чийто срок изтича на 30 април 2014 г.;
- коментар на Решение № 2 от 4 февруари 2014 г. на Конституционния съд на Република България, което отмени алинея 1 на член 179 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, в сила от 1 януари 2013 г.
Раздел „Счетоводство – методология и практика”
Акцент
Емил Евлогиев, регистриран одитор, зам.-председател на УС на ИДЕС
НОВАТА СЧЕТОВОДНА ДИРЕКТИВА 2013/34/ЕС НА СЪВЕТА НА ЕВРОПА
Необходими промени в счетоводното законодателство
Проф. д-р Стоян Дурин, регистриран одитор
ПРОЕКТ ЗА ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА СЧЕТОВОДСТВОТО И НАЦИОНАЛНИТЕ СТАНДАРТИ ЗА ФИНАНСОВО ОТЧИТАНЕ
Димитър Желязков, дипломиран експерт-счетоводител, регистриран одитор
ОЩЕ ЕДИН ПЪТ ЗА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ НОВ ЗАКОН ЗА СЧЕТОВОДСТВОТО
Раздел „Данъчен консултант”
Промени в нормативната уредба
Анелия Маркова, съдия
РЕШЕНИЕ № 2 ОТ 2014 ГОДИНА НА КОНСТИТУЦИОННИЯ СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЗДДФЛ
Лорета Цветкова, държавен експерт в ЦУ на НАП
НОВИТЕ МОМЕНТИ В ГОДИШНАТА ДАНЪЧНА ДЕКЛАРАЦИЯ ПО ЧЛ. 50 ОТ ЗДДФЛ ЗА 2013 Г.
Раздел „Счетоводство – методология и практика”
Акцент
НОВАТА СЧЕТОВОДНА ДИРЕКТИВА 2013/34/ЕС НА СЪВЕТА НА ЕВРОПА
Емил Евлогиев, регистриран одитор, зам.-председател на УС на ИДЕС
На Директива 2013/34/ЕС следва да се гледа като на поредната крачка на Европейския съюз (ЕС) в процеса на хармонизиране на нормативната база в областта на счетоводството. Следва да отбележим, че тя заменя познатите ни Четвърта и Седма директиви на ЕО. Директива 78/660/ЕИО бе приета още през 1978 г., а Директива 83/349/ЕИО действаше от 1983 г. Новата Директива следва да бъде въведена в действие в срок до 2 години, т.е. до средата на 2015 г., като е предоставена възможност на държавите членки да регламентират прилагането й за финансовите отчети, започващи на 1 януари 2016 г., или през календарната 2016 г.
Важно е да посочим изключването на предприятията от нестопанската сфера от обхвата на директивата. Става въпрос за поне три групи предприятия. Това са: юридическите лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ), бюджетните предприятия и предприятията в ликвидация и несъстоятелност. Относно бюджетните предприятия професионалното ни становище, а това е и на Сметната палата, да се върви към прилагане на МСС за публичния сектор. За ЮЛНЦ и предприятията в ликвидация и несъстоятелност според нас следва да се разработят нови национални счетоводни стандарти, универсални, които се отнасят само за тях.
Още от самото наименование на новата директива става ясно, че нейният обхват вече е разширен и с нормативното уреждане на европейско ниво на правилата за така наречените отделни Доклади относно плащанията, които се извършват от предприятията от добивната индустрия или дърводобив от девствени гори към правителствата на отделните държави. Този вид доклади ще се изискват от предприятия от обществен интерес и големи предприятия, опериращи в тези браншове. Едната от задачите е със създаването на тези правила за прозрачност да не се допуска навлизането на незаконен дървен материал на пазара на ЕС. Втората е да се създаде прозрачност относно плащанията, които получават отделните държави, като престация за предоставените на определени фирми права за ползване на природни ресурси.
Стратегическата цел е, че счетоводната директива не трябва да бъде твърде обременителна като задължения за малките и средните предприятия (МСП) и за микропредприятията, от една страна. От друга страна се отчита фактът, че хармонизирането и координирането на националните разпоредби относно съдържанието на годишните финансови отчети (ГФО), годишните доклади за дейността, използваните при тяхното изготвяне методи за оценяване и счетоводни принципи осигуряват защита на интересите на инвеститорите. Изготвянето на качествени ГФО се възприема като неразделна част от доброто корпоративно управление. Набляга се на изискването, че ГФО трябва да бъдат изготвени разумно, като дават вярна и точна представа за активите, пасивите, финансовото състояние и резултатите от бизнеса на предприятието.
Стратегическа задача на новата директива е хармонизиране на правилата за МСП, като още в преамбюла за основен принцип е заложен принципът „мисли първо за малките”. Важна задача на нормативния документ е да се избегне непропорционалната административна тежест върху техния бизнес.
За България в обхвата на тази директива(член първи) попадат субектите по Търговския закон - търговските дружества (т.е. директивата е приложима само по отношение на финансовото отчитане на предприятията от реалния сектор).
Раздел „Данъчен консултант”
Закон за данък върху доходите на физическите лица
НОВИТЕ МОМЕНТИ В ГОДИШНАТА ДАНЪЧНА ДЕКЛАРАЦИЯ ПО ЧЛЕН 50 ОТ ЗДДФЛ ЗА 2013 ГОДИНА
Лорета Цветкова, държавен експерт в ЦУ на НАП
На 30 април 2014 г. изтича срокът за подаване на годишната данъчна декларация за доходи, придобити от физическите лица през 2013 г. Все по-често се поставят въпроси, свързани с попълването на формуляра и най-вече с новите моменти в него. Именно на промените в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2013 г. е посветен настоящият материал.
Образците на годишната данъчна декларация за 2013 г. са утвърдени със заповед № ЗМФ – 1612 от 17.12.2013 г. от министъра на финансите и са публикувани в „Държавен вестник”, бр. 1/03.01.2014 г. Новите моменти във формуляра са съобразени с измененията и допълненията в данъчното законодателство, които са в сила от 01.01.2013 г. Ще припомним, че от началото на 2013 г. са въведени нови срокове за внасяне на авансовия данък за доходите от друга стопанска дейност и от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество. Успоредно с това беше създадено задължение за деклариране на дължимите авансово данъци за тези доходи в декларацията по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ (образец 4001).
Най-важните промени в образците на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2013 г. са:
1. В Приложение № 3, където се декларират придобитите през годината доходи от друга стопанска дейност, и в Приложение № 4 – за доходите от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество е направена промяна в Част ІІІ, касаеща описването на авансово удържания и/или внесен през годината данък по реда на чл. 43 и чл. 44 от ЗДДФЛ. Информацията вече е структурирана в три отделни таблици:
- Таблица 1 – Авансов данък по реда на ЗДДФЛ, удържан от платеца на дохода.
В тази таблица се попълва брутният размер на придобития през годината доход, разпределен по тримесечия, както и удържаният авансово данък от платеца/платците на дохода (предприятие или самоосигуряващо се лице) през съответното тримесечие на годината. За целта лицата ползват издадените, в съответствие с изискванията на чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ, образци на сметка за изплатени суми и на служебна бележка.
- Таблица 1.1. Данни за платеца на дохода, удържал данък през четвъртото тримесечие.
Тази таблица се попълва, когато, в нарушение на чл. 65, ал. 12 от ЗДДФЛ, платец на дохода (предприятие или самоосигуряващо се лице) е удържал авансово данък при изплащането на доход от друга стопанска дейност по чл. 29 от ЗДДФЛ или доход от наем по чл. 31 от закона през четвъртото тримесечие на 2013 г.
- Таблица 2 – Авансов данък по реда на ЗДДФЛ, внесен от данъчно задълженото лице.
В таблицата се описва придобитият през годината доход, разпределен по тримесечия, както и дължимият, декларираният и внесеният авансов данък и датата, на която са направени вноските за съответното тримесечие от декларатора. Тази таблица се попълва, когато задължението за определяне на авансово дължимия данък е на физическото лице – придобило дохода.
2. В Част ІV на образец 2001 и 2001а, където се изчислява данъкът върху общата годишна данъчна основа за 2013 г., са предвидени отделни редове за отразяване на удържания авансов данък от платеца на дохода и за внесения авансов данък от данъчно задълженото физическо лице, както следва:
- На ред 12 (шифър 4012) в Част ІV на образец 2001 и на ред 14 (шифър 4014) в Част ІV на образец 2001а се попълва удържаният авансов данък от платеца на дохода (работодател, предприятие или самоосигуряващо се лице), съобразно информацията от издадените служебни бележки по чл. 45 от ЗДДФЛ, които лицето прилага към годишната данъчна декларация;
- На ред 13 (шифър 4013) в Част ІV на образец 2001 и на ред 15 (шифър 4015) в Част ІV на образец 2001а се формира разлика преди приспадането на авансовите вноски, които лицето е направило на основание чл. 67 от ЗДДФЛ;
- На ред 14 (шифър 4014) в Част ІV на образец 2001 и на ред 16 (шифър 4016) в Част ІV на образец 2001а се вписва внесеният авансово данък от данъчно задълженото лице. Преди попълването на тези редове е необходимо да се установи точният размер на внесените авансови вноски за 2013 г. чрез преглед на данъчно-осигурителната сметка или чрез поискване на информация от НАП. Това е много важно да бъде направено, с оглед коректното изчисляване на дължимия данък за довнасяне.
3. Промени са направени и в Приложение № 2 от образците на годишната данъчна декларация, но те са аналогични на тези в декларацията по чл. 92 от Закона за корпоративното подоходно облагане, която се подава от юридическите лица за 2013 г. и не са обект на разглеждане в настоящия материал.
4. В образец 2001а, освен изброените по-горе промени, нов момент е създаването на специално приложение (Приложение № 9), в което се описват доходите на местните физически лица, подлежащи на облагане с окончателен данък по реда на чл. 38 от ЗДДФЛ, когато са от източник в чужбина.
- няма избрани артикули
- Вижте още:
-
сп. "Счетоводство плюс...", бр. 9/2011
В броя са представени счетоводното отразяване и данъчното
-
сп. "Счетоводство плюс...", бр. 4/2012
Читателите на списанието се запознават с основните акценти