Периодика
сп. "Счетоводство плюс Данъци, Социални отношения"
Автор: ОРКП "Мисъл"
Год. на издаване: 2013 г.
ISSN: 1311-0497
Цена: 17.40 лв.
В новата постоянна рубрика „5 минути в работния кабинет на” водещи експерти, свързани със счетоводството, одита, данъците и осигуряването, продължават да представят свои виждания по актуални теми:
- Ваня Донева, председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните оадитори: Целта ни е да постигнем по-висока ефективност на надзорната дейност и по-високо доверие на инвеститорите;
- Анелия Маркова,съдия: Как да гарантираме събираемост на вземанията си?
- Снежана Малакова, директор на дирекция „Правна” в НОИ: НОИ подготвя промени в подзаконови нормативни актове по прилагането на КСО.
Читателите на списанието се запознават с най-важните моменти от промените в Закона за данъка върху добавената стойност, в сила от 1 януари 2013 година; нормите и въпросителните за облагане доходите от лихви на физически лица; данъчното задължение по ЗДДС на наемател при връщане на актив, на който е направено подобрение за негова сметка.
Разгледани са промяната при внасяне на здравноосигурителните вноски от самоосигуряващите се лица през 2013 година; новите моменти в социалното осигуряване през тази година; европейските и българските изисквания за безопасност при изпълнение на строежи.
Подробно е разгледано отнемането на незаконно придобито имущество по едноименния закон.
В новата рубрика „Европейски фондове – процедури, счетоводство, данъци” продължава разглеждането на примерен модел на счетоводно отчитане на проект по оперативна програма „Конкурентоспособност”.
В рубриката "Счетоводна практика" са представени три казуса: отчитане на разликите между счетоводните и данъчните амортизации, отчитане на продажбите и отчитане на разходите за ремонт на наети дълготрайни материални активи.
В рубриката „Ние и законът” е разгледано упражняването и погасяването на правото на строеж.
В новата рубрика „За напредналите в професията и за тези, които искат да ги настигнат” продължава организираният от редакцията конкурс за абонати и читатели по счетоводство, данъци и осигуряване.
На трета корица на списанието в новата рубрика „Личен свят” – рубрика за след работно време, представяме дипломирания експерт-счетоводител Димитър Йорданов като производител и ценител на домашно червено вино.
Раздел „Счетоводство – методология и практика”
ПЕТ МИНУТИ В РАБОТНИЯ КАБИНЕТ НА
Ваня Донева, председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори
ЦЕЛТА НИ Е ДА ПОСТИГНЕМ ПО-ВИСОКА ЕФЕКТИВНОСТ НА НАДЗОРНАТА ДЕЙНОСТ И ПО-ВИСОКО ДОВЕРИЕ НА ИНВЕСТИТОРИТЕ
ЗА НАПРЕДНАЛИТЕ В ПРОФЕСИЯТА И ЗА ТЕЗИ, КОИТО ИСКАТ ДА ГИ НАСТИГНАТ
ЗА КОНКУРСА – ПО СЧЕТОВОДСТВО
АКЦЕНТ
Анелия Маркова, съдия
ОТНЕМАНЕ НА НЕЗАКОННО ПРИДОБИТО ИМУЩЕСТВО
КОЛОНКА НА ЧИТАТЕЛЯ
НОВИЯТ РЕД ЗА ПЛАЩАНИЯТА КЪМ БЮДЖЕТА ЩЕ ОБЪРКА СЧЕТОВОДИТЕЛИТЕ
СЧЕТОВОДНА ПРАКТИКА
Проф. д-р Стоян Дурин, регистриран одитор
ТРИ КАЗУСА ОТ СЧЕТОВОДНАТА ПРАКТИКА:
Отчитане на разликите между счетоводните и данъчните амортизации
Отчитане на продажбите
Отчитане на разходите за ремонт на наети ДМА
Гл. асистент д-р Теодора Рупска, катедра „Счетоводство и анализ”, УНСС
СЧЕТОВОДНО ОТЧИТАНЕ НА БИОЛОГИЧНИ АКТИВИ В НЕСЕЛСКОСТОПАНСКИ ПРЕДПРИЯТИЯ
Раздел „Данъчен консултант”
ПЕТ МИНУТИ В РАБОТНИЯ КАБИНЕТ НА
Анелия Маркова,съдия
КАК ДА ГАРАНТИРАМЕ СЪБИРАЕМОСТ НА ВЗЕМАНИЯТА СИ?
ЗА НАПРЕДНАЛИТЕ В ПРОФЕСИЯТА И ЗА ТЕЗИ, КОИТО ИСКАТ ДА ГИ НАСТИГНАТ
ЗА КОНКУРСА – ПО ДАНЪЦИ
КОЛОНКА НА ЧИТАТЕЛЯ
ЗА ТОЧНОТО ПРИЛАГАНЕ НА ПРОМЕНИТЕ В ДАНЪЧНИТЕ ЗАКОНИ СА НЕОБХОДИМИ ВРЕМЕ, ЖЕЛАНИЕ И АМБИЦИЯ
ПРОМЕНИ В НОРМАТИВНАТА УРЕДБА
Мина Янкова, данъчен експерт в МФ
ПРОМЕНИ В ЗДДС, В СИЛА ОТ 1 ЯНУАРИ 2013 ГОДИНА
ЕВРОПЕЙСКИ ФОНДОВЕ – ПРОЦЕДУРИ, СЧЕТОВОДСТВО, ДАНЪЦИ
Доц. д-р Десислава Йосифова, ВТУ „Т.Каблешков”
СЧЕТОВОДНО ОТЧИТАНЕ НА ПРОЕКТ ПО ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТ” – ПРИМЕРЕН МОДЕЛ
ЗДДФЛ
Лиляна Панева, данъчен консултант
НОРМИ И ВЪПРОСИТЕЛНИ ЗА ОБЛАГАНЕ ДОХОДИТЕ ОТ ЛИХВИ НА ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА
ЗДДС
Мая Жотева, данъчен консултант
ДАНЪЧНО ЗАДЪЛЖЕНИЕ ПО ЗДДС НА НАЕМАТЕЛ ПРИ ВРЪЩАНЕ НА АКТИВ, НА КОЙТО Е НАПРАВЕНО ПОДОБРЕНИЕ ЗА НЕГОВА СМЕТКА
НИЕ И ЗАКОНЪТ
Рубриката води Анелия Маркова, съдия
УПРАЖНЯВАНЕ И ПОГАСЯВАНЕ НА ПРАВОТО НА СТРОЕЖ
Раздел „Човешките ресурси на предприятието”
ПЕТ МИНУТИ В РАБОТНИЯ КАБИНЕТ НА
Снежана Малакова, директор на дирекция „Правна” в НОИ
НОИ ПОДГОТВЯ ПРОМЕНИ В ПОДЗАКОНОВИ НОРМАТИВНИ АКТОВЕ ПО ПРИЛАГАНЕТО НА КСО
ЗА НАПРЕДНАЛИТЕ В ПРОФЕСИЯТА И ЗА ТЕЗИ, КОИТО ИСКАТ ДА ГИ НАСТИГНАТ
ЗА КОНКУРСА – ПО ОСИГУРЯВАНЕ
ОСИГУРИТЕЛНИ ОТНОШЕНИЯ
АКЦЕНТ
Гюргя Желязкова, експерт по социално осигуряване
ВНАСЯНЕ НА ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИТЕ ВНОСКИ ОТ САМООСИГУРЯВАЩИ СЕ ЛИЦА ПРЕЗ 2013 ГОДИНА
КОЛОНКА НА ЧИТАТЕЛЯ
ТРИ ВЪПРОСА КЪМ НАП
ДЪРЖАВНО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ
Румяна Станчева, експерт по социално и здравно осигуряване
КАКВИ СА НОВИТЕ МОМЕНТИ В СОЦИАЛНОТО ОСИГУРЯВАНЕ ПРЕЗ 2013 ГОДИНА?
ТРУДОВИ ПРАВООТНОШЕНИЯ
БЕЗОПАСТНОСТ НА ТРУДА
Жанет Богомилова, юрист
ЕВРОПЕЙСКИ И БЪЛГАРСКИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА БЕЗОПАСНОСТ ПРИ ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СТРОЕЖИ
Раздел „Счетоводство – методология и практика”
Акцент
ОТНЕМАНЕ НА НЕЗАКОННО ПРИДОБИТО ИМУЩЕСТВО
Анелия Маркова, съдия
Първият опит, след промените през 1989 г., за това как да се отнема незаконно придобитото имущество е Законът за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност (ЗОПДИППД – обн., ДВ, бр. 19 от 1.03.2005 г., последно изм. и доп. в ДВ, бр. 38 от 18.05.2012 г., отм., считано от 19.11.2012 г.). Съгласно този закон на отнемане в полза на държавата подлежеше имуществото, придобито пряко или косвено от престъпна дейност, доколкото не е възстановено на пострадалия или не е отнето в полза на държавата или конфискувано по други закони.
В ДВ, бр. 38 от 18.05.2012 г. е обнародван Законът за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество (ЗОПДНПИ).
Целта на закона е да ограничи възможността за забогатяване от незаконни източници за чужда сметка, както и за сметка на обществото като цяло.
Новото в ЗОПДНПИ се състои в това, че развитието и изходът на воденото наказателно производство престават да са решаващи за отнемането на имущество по гражданската претенция на държавата. Освен това процедурата по закона може да бъде започната не само на основание констатациите на прокуратурата за наличието на обосновано предположение за извършено престъпление от определена категория, но и въз основа на влязъл в сила акт за тежко административно нарушение.
Новият закон, освен че учредява органите за установяване на незаконно придобито имущество – Комисия за отнемане на незаконно придобито имущество, наричана по-долу за краткост „комисията”, и нейните териториални звена – дирекции, регламентира и трите основни етапа на развитие на законовата процедура:
1. провеждане на предварителна проверка;
2. внасяне в съда на искане за обезпечаване на бъдещ иск и действия след налагане на обезпечителните мерки; и
3. съдебно производство за отнемане в полза на държавата на незаконно придобитото имущество.
Целта на проверката, извършвана от органите по ЗОПДНПИ, е установяване дали е налице значително несъответствие в имуществото на проверяваното лице, т.е. дали натрупването на неговото богатство може да бъде обяснено с конституционно признатите и законово регламентирани източници – предприемаческа дейност, упражняване на свободна професия, трудов или граждански договор, наследяване и др.
Основанията за започване на проверката са:
1. привличане на едно лице в качеството му на обвиняем за изрично посочени престъпления или прокурорски акт, установяващ преграда за развитието на наказателния процес за такива престъпления поради амнистия, давност за наказателно преследване, трансфер на наказателното производство в друга държава, укриване, имунитет или смърт на дееца и др. - чл. 22 от ЗОПДНПИ;
2. уведомление за наличието на влязъл в сила административен акт за административно нарушение от естество да създава облага, ако облагата е на стойност над 150 хил. лв. към момента на придобиването й - чл. 24 от ЗОПДНПИ;
3. признат от българското законодателство акт на чуждестранен съд за престъпление или административно нарушение от горепосочените категории - чл. 23 от ЗОПДНПИ.
Проверката продължава до една година, като този срок може да бъде удължен еднократно с не повече от шест месеца. При извършване на проверката комисията и нейните органи не могат да посягат върху свободата и тайната на кореспонденцията и други съобщения на проверяваното лице. Проверяващите не разполагат с възможност чрез действията си да се намесват пряко в личния и семейния им живот, да поставят под съмнение тяхната чест, достойнство и добро име.
Раздел „Данъчен консултант”
ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ, В СИЛА ОТ 1 ЯНУАРИ 2013 ГОДИНА
Мина Янкова, данъчен експерт в МФ
В следващите редове ще разгледаме по-съществените промени, направени със Закона за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност (ЗИДЗДДС), който е обнародван в бр. 94 на „Държавен вестник” от 30 ноември 2012 г.
Те са свързани с: връщане на разпоредбите, действащи към датата на присъединяването ни към Европейския съюз, по отношение ограничаване правото на приспадане на данъчен кредит при доставки на мотоциклети и леки автомобили; продължава хармонизацията на българското ДДС законодателство с европейското право, по-конкретно с Директива 2010/45/ЕО по отношение на правилата за фактуриране; създаден е ред на облагане при доставки по договори за концесия за строителство за услуга или за добив; прецизирани са разпоредбите, свързани с доставки при условията на бартер, както и с доставки на услуги за ремонт и/или подобрение на нает актив.
Промени, свързани с доставки на услуги за ремонт и/или подобрение от държател/ползвател на нает или предоставен за ползване актив
Облагането с ДДС на ремонт или подобрение на нает актив е регламентирано в чл. 9, ал. 2, т. 4 от ЗДДС. В случаите, при които се извършва възмездна услуга от държател/ползвател - наемател за ремонт и/или подобрение на нает или предоставен за ползване актив е налице доставка на услуга, като се прилагат общите правила на ЗДДС.
С направената промяна в разпоредбата на чл. 9, ал. 3 на ЗДДС чрез създаването на нова точка 3, безвъзмездното извършване на услуга от държател/ползвател за подобрение на нает или предоставен за ползване актив е приравнено на възмездна облагаема доставка.
С промяната в чл. 25, ал. 3, т. 6 от ЗДДС данъчното събитие възниква на датата на фактическото връщане на актива, с подобрението от държател/ползвател при прекратяване на договора за наем или преустановяване ползването на актива, когато подобрението не е предвидено като условие и/или задължение по договора.
До 31.12.2012 г. данъчното събитие възникваше на датата на фактическото връщане на актива, с ремонта и/или подобрението при прекратяване на договора или преустановяване ползването на актива, в случаите на извършване на безвъзмездна услуга от държател/ползвател за ремонт и/или подобрение върху нает или предоставен за ползване актив, когато не са налице условията по чл. 9, ал. 4, т. 2 и 3.
Данъчната основа ще се определя, съгласно специалното правило на чл. 27, ал. 2 от ЗДДС, в размер на направените преки разходи, свързани с подобрението. Преди промяната в чл. 27 от ЗДДС, с която в ал. 3, т. 3 се отменя, данъчната основа се определяше в размер на пазарна цена на извършеното безвъзмездно подобрение към момента на възникване на данъчното събитие.
Тъй като по отношение на услугата за извършеното подобрение във всички случаи е налице последваща възмездна (или приравнена на възмездна) облагаема доставка към собственика на наетия имот, наемателят в качеството си на регистрирано по ЗДДС лице има право да приспадне данъка за доставените му от регистрирани лица стоки или услуги, свързани с подобрението на актива, ако предназначението на актива е за целите на извършвани от него облагаеми доставки и при спазване на условията по чл. 71 и 72 от ЗДДС.
Считано от 2013 г. текстът на чл. 70, ал. 3, т. 4 от ЗДДС е изменен, като е налице право на приспадане на данъчен кредит за стоките или услугите, използвани при безвъзмездно извършване на услуга от държател/ползвател за подобрение на нает или предоставен за ползване актив.
По отношение на случаите, при които наемател извършва ремонт на нает или предоставен за ползване актив, до края на 2012 г. извън обхвата на ЗДДС беше извършването на услуга за ремонт на актив, който фактически е ползван непрекъснато за срок по-дълъг от 3 г. Законът определяше извършването на ремонти на активи, използани до три години, като възмездна доставка на услуга, като датата на данъчното събитие беше фактическото връщане на актива с ремонта при прекратяване на договора или преустановяване ползването на актива, а данъчната основа на услугата се определяше в размер на пазарната й цена към датата на връщането на актива.
Разгледани са още: промени, свързани с данъчното третиране на доставки при условията на бартер; промени, свързани с определяне на режима за облагане на доставки, свързани с договори за концесия за строителство, за услуга или за добив; промени, свързани с правото на приспадане на данъчен кредит; промени, свързани с документирането.
Със ЗИДЗДДС, в сила от 01.01.2013 г., са прецизирани и други текстове, свързани с разширяване обхвата на недоставка на стоки или услуги, промяна на срока за подаване на опис за наличните активи към датата на регистрация от 7 на 45 дни, допълнение на реда за извършване на корекции на данъчен кредит, промени по отношение на процедурата за регистрация, както и някои технически изменения.
Раздел „Човешките ресурси на предприятието”
Осигурителни отношения
Акцент
ВНАСЯНЕ НА ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИТЕ ВНОСКИ ОТ САМООСИГУРЯВАЩИ СЕ ЛИЦА ПРЕЗ 2013 ГОДИНА
Гюргя Желязкова, експерт по социално осигуряване
От 01.01.2013 г. данъците и осигурителните вноски вече ще се плащат по единна сметка, без кодове за вид плащане, без изрично уточняване вида на плащането, основание за плащане и т.н. Постъпленията ще се разпределят автоматично в зависимост от датата на плащане на задълженията, отразени в индивидуалната данъчно-осигурителна сметка на всеки клиент – физическо или юридическо лице.
В настоящата статия се разглеждат сроковете за внасяне на осигурителни вноски от самоосигуряващите лица във връзка с промените от 1 януари 2013 година чл. 40, ал. 1, т. 2, ал. 5 и чл. 40а от Закона за здравното осигуряване.
По повод въвеждането на единната сметка са направени изменения и допълнения и в чл. 7 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), с които се уеднаквяват сроковете за внасяне на осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване (ДОО) за различните категории осигурени лица – до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е положен трудът, или до 25-о число на месеца, следващ месеца на начисляването или изплащането на допълнителни доходи от трудова дейност след този срок.
Освен това са приети изменения и допълнения и в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), свързани с въвеждането на единна сметка за плащането на данъчни и осигурителни задължения.
Сроковете за внасяне на здравноосигурителните вноски са уеднаквени със сроковете за внасяне на вноските за ДОО. За здравноосигурителните вноски на самоосигуряващите се лица датата се променя от 10-о число на 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят.
- няма избрани артикули
- Вижте още:
-
сп. "Счетоводство плюс...", бр. 9/2011
В броя са представени счетоводното отразяване и данъчното
-
сп. "Счетоводство плюс...", бр. 6/2014
Раздел първи „Счетоводство – методология и практика” Акцентът