Периодика

сп. "Счетоводство плюс Данъци, Социални отношения"
сп. "Счетоводство плюс...", бр. 4/2012
сп.

Автор: ОРКП "Мисъл"
Год. на издаване: 2012 г.
ISSN: 1311-0497
Цена: 17.40 лв.

Читателите на списанието се запознават с основните акценти в постановление № 367 на Министерския съвет за изпълнението на държавния бюджет на страната за 2012 година, промените в Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност, промените в Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица и промените в Кодекса на труда.

Продължава разглеждането на специфичните моменти в годишното счетоводно приключване на предприятията от аграрния сектор, както и темата за счетоводното отчитане на данъците и по-точно за документирането и счетоводното отчитане на данъците по ЗКПО. Подробно са описани отчитането на вземания и кредити, възникнали в предприятието като дългосрочни финансови активи, амортизацията на консервирани активи – счетоводни и данъчни аспекти, кои физически лица не са задължени да подават годишна данъчна декларация за 2011 година, коригирането на грешки в подадени годишни данъчни декларации по ЗДДФЛ, международни организации, освободени от ДДС.

В рубриката „Съдебна практика” е представена темата за договора за влог и „митническо складиране”.

В броя са разгледани и доходите, които се включват при определяне на облагаемия доход на самоосигуряващите се лица през 2012 г., както и какво трябва да знаем при подаване на данни с декларация образец № 1 и защо изпълнителят по граждански договор не може да получава обезщетения по болест, майчинство и безработица.

Раздел „Счетоводство – методология и практика”

АКЦЕНТ

Веселка Донкова

ОСНОВНИ АКЦЕНТИ В ПМС 367 ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ ЗА 2012 ГОДИНА

КОЛОНКА НА РЕДАКТОРА

ПРОЕКТ НА НОВА ДИРЕКТИВА ЗА ГОДИШНИТЕ И КОНСОЛИДИРАНИТЕ ФИНАНСОВИ ОТЧЕТИ

СЧЕТОВОДНА ПРАКТИКА

Д-р Теодора Рупска, главен асистент в УНСС

ГОДИШНОТО СЧЕТОВОДНО ПРИКЛЮЧВАНЕ В ПРЕДПРИЯТИЯТА ОТ АГРАРНИЯ СЕКТОР

Д-р Десислава Йосифова, ВТУ „Т. Каблешков”

ОТЧИТАНЕ НА ВЗЕМАНИЯ И КРЕДИТИ, ВЪЗНИКНАЛИ В ПРЕДПРИЯТИЕТО КАТО ДЪЛГОСРОЧНИ ФИНАНСОВИ АКТИВИ

ТЕМА С ПРОДЪЛЖЕНИЕ

Евгени Рангелов, магистър по финанси

СЧЕТОВОДНО ОТЧИТАНЕ НА ДАНЪЦИТЕ

Документиране и счетоводно отчитане на данъците по ЗКПО

 

Раздел „Данъчен консултант”

ПРОМЕНИ В НОРМАТИВНАТА УРЕДБА

Мая Жотева, данъчен консултант

ПРОМЕНИ В ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ

КОЛОНКА НА РЕДАКТОРА

НОВИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ДЕКЛАРАЦИИТЕ И ДНЕВНИЦИТЕ ПО ДДС

ТЕМА ОТ ПРАКТИКАТА

Авторска страница на Иван Дочев, дипломиран експерт-счетоводител

АМОРТИЗАЦИЯ НА КОНСЕРВИРАНИ АКТИВИ – СЧЕТОВОДНИ И ДАНЪЧНИ АСПЕКТИ

ЗДДФЛ

Лорета Цветкова, гл. експерт в НАП

КОИ ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА НЕ СА ЗАДЪЛЖЕНИ ДА ПОДАВАТ ГОДИШНА ДАНЪЧНА ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА 2011 ГОДИНА?

Лиляна Панева, данъчен консултант

КОРИГИРАНЕ НА ГРЕШКИ В ПОДАДЕНИ ГОДИШНИ ДАНЪЧНИ ДЕКЛАРАЦИИ ПО ЗДДФЛ

ЗДДС

Проф. Костадин Иванов, данъчен консултант

МЕЖДУНАРОДНИ ОРГАНИЗАЦИИ, ОСВОБОДЕНИ ОТ ДДС

 

СЪДЕБНА ПРАКТИКА

Рубриката води Анелия Маркова, съдия

ДОГОВОР ЗА ВЛОГ И „МИТНИЧЕСКО СКЛАДИРАНЕ”

 

Раздел „Човешките ресурси на предприятието”

ОСИГУРИТЕЛНИ ОТНОШЕНИЯ

ДЪРЖАВНО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ

Ирена Ангелова, юрист

ПРОМЕНИ В НАРЕДБАТА ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ НА САМООСИГУРЯВАЩИТЕ СЕ ЛИЦА, БЪЛГАРСКИТЕ ГРАЖДАНИ НА РАБОТА В ЧУЖБИНА И МОРСКИТЕ ЛИЦА

КОЛОНКА НА РЕДАКТОРА

ОСИГУРОВКИ СЕ ДЪЛЖАТ НАД ДВОЙНИЯ РАЗМЕР НА КОМАНДИРОВЪЧНИТЕ

Зорница Димитрова, експерт по социално осигуряване

КОИ ДОХОДИ СЕ ВКЛЮЧВАТ ПРИ ОПРЕДЕЛЯНЕ ОБЛАГАЕМИЯ ДОХОД НА САМООСИГУРЯВАЩИТЕ СЕ ЛИЦА ПРЕЗ 2012 ГОДИНА?

Румяна Станчева, експерт по социално и здравно осигуряване

КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ПРИ ПОДАВАНЕ НА ДАННИ С ДЕКЛАРАЦИЯ ОБРАЗЕЦ № 1 „ДАННИ ЗА ОСИГУРЕНОТО ЛИЦЕ”

ТРУДОВИ ПРАВООТНОШЕНИЯ

ТРУДОВИ ДОГОВОРИ

Стефанка Симеонова, консултант в МТСП

ДИСТАНЦИОННА РАБОТА

Жанет Богомилова, юрист

ИЗПЪЛНИТЕЛЯТ ПО ГРАЖДАНСКИ ДОГОВОР НЕ МОЖЕ ДА ПОЛУЧАВА ОБЕЗЩЕТЕНИЯ ПО БОЛЕСТ, МАЙЧИНСТВО И БЕЗРАБОТИЦА

Раздел „Счетоводство – методология и практика”

Счетоводна практика

ОТЧИТАНЕ НА ВЗЕМАНИЯ И КРЕДИТИ, ВЪЗНИКНАЛИ В ПРЕДПРИЯТИЕТО КАТО ДЪЛГОСРОЧНИ ФИНАНСОВИ АКТИВИ

Д-р Десислава Йосифова, ВТУ „Т. Каблешков”

В практиката на различни предприятия, които не са от финансовия сектор (т.е. не са банки и др. финансови институции), по правило рядко може да се случи да възникне дългосрочно вземане или кредит, предоставен от предприятието на трети лица.

Пример: На 02.01.2007 г. холдинговото дружество („майка”) „Неда” АД е предоставило 5-годишен заем на дъщерно дружество „Гранди” ООД в размер на 90 000 лв. при договорен годишен лихвен процент 8%.

Плащанията по главницата са на равни погасителни вноски в края на всяко шестмесечие, като падежът на лихвените плащания също е на всеки шест месеца – съответно 30.06. и 31.12. Първото плащане на съответната дата (главница плюс съответно полагащата се лихва) е на 30.06.2007 г. Срокът на погасяване на заема е 31.12.2011 г.

Решение: В този пример има периодични (шестмесечни) погашения както по главницата, така и по дължимите лихви. Прилага се методът на ефективния лихвен процент. Ефектът от неговото приложение е, че за всеки отделен период за олихвяване размерът на лихвата като абсолютна сума е различен, но представлява еднакъв процент като относителен дял от непогасената част (балансовата стойност на вземането/кредита).

Най-удобно и прегледно е да се направи таблица, в която се следи намалението по непогасената главница, т.е. базата за олихвяване на всеки лихвен период (в случая 6 месеца) ще бъде намаляваща (новия остатък по дължимата главница).

Счетоводно отчитане при предприятието - кредитодател:

1. При предоставянето на паричния заем:

Д-т с/ка 261 Дългосрочни вземания и предоставени заеми на нефинансови предприятия и други клиенти     90 000

Ан. с/ка Дъщерни дружества - свързани лица „Гранди” ООД

К-т с/ка 503 Разплащателна сметка в левове 90 000

2. При всяко шестмесечно начисляване на лихвата:

Д-т с/ка 496 Разчети по лихви       3600

К-т с/ка 721 Приходи от лихви      3600

3. При всяко шестмесечно погасяване на съответната погасителна вноска – част главница и полагащата се лихва:

Д-т с/ка 503 Разплащателна сметка в левове  12 600

К-т с/ка 261 Дългосрочни вземания и предоставени заеми на нефинансови предприятия и други клиенти     9000

Ан. с/ка Дъщерни дружества - свързани лица „Гранди” ООД (к. 6)

К-т с/ка 496 Разчети по лихви       3600

Статии 2 и 3 се правят в края на всяко шестмесечие, като на падежа салдото по с/ка 261 Дългосрочни вземания u предоставени заеми на нефинансови предприятия и други клиенти ще бъде нулево. По този начин кредитът се отчита по неговата амортизирана стойност и дебитното салдо по с/ка 261 намалява с размера на равните погашения по главницата. Салдото на главницата към 31.12.2007 г. е 72 000 лв., към 31.12.2008 г. – 54 000 лв., 31.12.2009 г. – 36 000 лв., 31.12.2010 г. – 18 000 лв., 31.12.2011 г. – нула.

 

Раздел „Данъчен консултант”

Закон за данъците върху доходите на физическите лица

КОИ ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА НЕ СА ЗАДЪЛЖЕНИ ДА ПОДАВАТ ГОДИШНА ДАНЪЧНА ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА 2011 ГОДИНА?

Лорета Цветкова, гл. експерт в НАП

Наближава крайният срок, в който физическите лица трябва да декларират доходите си, придобити през предходната 2011 г., и поради тази причина актуален става въпросът кои са освободените от този ангажимент лица.

Настоящата разработка цели да даде отговор на този въпрос, като акцентира върху новите моменти, въведени със Закона за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗИДЗДДФЛ), обнародван в „Държавен вестник”, бр. 99 от 16.12.2011 г.

Предвид новата редакция на чл. 52, ал. 1, т. 1 и 2 от ЗДДФЛ, не са задължени да подават годишна данъчна декларация за 2011 г. лицата, които са получили само:

1. доходи от трудови правоотношения (следва да се поясни, че тук се имат предвид доходите от правоотношения, които се дефинират като трудови за целите на данъчния закон, на основание § 1, т. 26 от ДР на ЗДДФЛ, а не само доходите по трудови договори, съгласно Кодекса на труда), когато към 31 декември 2011 г. имат работодател по основно трудово правоотношение и той е определил годишния размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения и пълният размер на данъка за данъчната година е удържан до 31 януари 2012 година, и/или

2. доходи от трудови правоотношения, когато към 31 декември 2011 г. нямат работодател по основно трудово правоотношение или имат такъв, но той не е определил годишен размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения, ако са изпълнени едновременно следните условия:

- данъкът върху общата годишна данъчна основа е равен на авансово удържания по чл. 42 от ЗДДФЛ; и

- лицето не ползва данъчни облекчения по реда на чл. 23 от същия закон.

От текста на чл. 52, ал. 1 от ЗДДФЛе видно, че вече е отпаднало изискването за подаване на годишна данъчна декларация, в случай че физическото лице има повече от един работодател към 31 декември на годината, което фигурираше в миналогодишната редакция на коментираната разпоредба. Освен това обаче освободени от подаване на годишна данъчна декларация за 2011 г. са и лицата, които нямат работодател в края на годината, който да определи размера на годишния данък или имат такъв, но по една или друга причина той не го е направил, ако отговарят на условията по чл. 52, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ.

Следователно, лицата, придобили доходи само от трудови правоотношения през 2011г., са задължени да подават годишна данъчна декларация, само ако дължат допълнително данък след приспадане на авансовите вноски или имат данък за възстановяване, а също и когато желаят да ползват някое от предвидените в закона данъчни облекчения, чрез подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.

Важно е да се подчертае, че това освобождаване не се отнася за другите видове доход (извънтрудови правоотношения, наем и т.н.), подлежащи на облагане с годишни данъци, а само за случаите, в които лицето е придобило единствено доходи от трудови правоотношения през годината.

Запазва се регламентът на чл. 52, ал. 1 от ЗДДФЛ, според който освободени от подаване на годишна данъчна декларация са и физическите лица, придобили през 2011 г. само:

- необлагаеми доходи, и/или

- доходи, облагаеми с окончателен данък по реда на чл. 38 от ЗДДФЛ, с изключение на местни физически лица, които са придобили през годината следните доходи от източници в чужбина: доходи от дивиденти, ликвидационни дялове и доходи от доброволно осигуряване и застраховане, облагаеми с окончателен данък по реда на чл. 38, ал. 8 от закона; и/или

- доходи на чуждестранни физически лица, обложени с окончателен данък, с изключение на случаите, в които лицата са местни за данъчни цели на държава – членка на Европейския съюз, или на друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, и са избрали да преизчисляват окончателния данък за доходите по чл. 37 от ЗДДФЛ в съответствие с разпоредбите на чл. 37а от закона.

В заключение ще припомним, че крайният срок за подаването на годишните данъчни декларации по чл. 50 от ЗДДФЛ е 30 април 2012 г., но тъй като той е обявен за почивен ден, срокът за подаване на декларациите се удължава до следващия след него присъствен ден, т.е. 2 май 2012 г.

 

Раздел „Човешките ресурси на предприятието”

Трудови правоотношения

Трудови договори

ИЗПЪЛНИТЕЛЯТ ПО ГРАЖДАНСКИ ДОГОВОР НЕ МОЖЕ ДА ПОЛУЧАВА ОБЕЗЩЕТЕНИЯ ПО БОЛЕСТ, МАЙЧИНСТВО И БЕЗРАБОТИЦА

Жанет Богомилова, юрист

Обезщетение поради временна неработоспособност се полага по трудово и служебно правоотношение. Болнични се изплащат и на самоосигуряващите се лица, но само в случаите, когато освен за пенсия са избрали да се осигуряват и за социалните рискове общо заболяване и майчинство.

Изпълнителят по граждански договор не е осигурен за риска общо заболяване и майчинство, поради което не може да получава обезщетение поради временна неработоспособност.

Според чл. 4 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) работниците и служителите, наети по основен или по допълнителен трудов договор, са задължително осигурени за всички предвидени в закона осигурителни случаи. Това са рисковете: общо заболяване и майчинство; инвалидност поради общо заболяване; старост и смърт; трудова злополука и професионална болест; както и безработица. Ето защо работниците и служителите имат право на обезщетение от държавното обществено осигуряване при настъпване на съответния риск.

Изпълнителите по т.нар. граждански договори работят без трудово правоотношение. А по смисъла на осигурителното законодателство лицата, които полагат труд без трудово правоотношение, са задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. Това означава, че тези лица се осигуряват за пенсия, но за тях не е предвидена възможност да се осигуряват за общо заболяване и майчинство, както и за безработица. По тази причина изпълнителите по граждански договори не могат да получават обезщетение поради временна неработоспособност, майчинство и безработица при настъпване на някой от тези рискове.

Вашата поръчка
  • няма избрани артикули
Вижте още:
сп. "Счетоводство плюс...", бр. 6/2014

Раздел първи „Счетоводство – методология и практика” Акцентът

сп. "Счетоводство плюс...", бр. 3/2017

Раздел първи „Счетоводство и практика” Акцентът в