Периодика
сп. "Счетоводство плюс Данъци, Социални отношения"
Автор: ОРКП "Мисъл"
Год. на издаване: 2012 г.
ISSN: 1311-0497
Цена: 17.40 лв.
Читателите на списанието се запознават с най-важните моменти от Закона за държавния бюджет на страната за 2012 година, което касае всички предприятия, с годишното счетоводно приключване и данъчно облагане на юридическите лица с нестопанска цел, с една тема с продължение за счетоводното отчитане на данъците, започваща с корпоративните данъци, както и с едно мнение за финансовото осчетоводяване на човешките ресурси.
В броя са представени съществените промени в Закона за данъка върху добавената стойност, които са в сила от 1 януари 2012 година, експертният коментар на чл. 41, ал. 5 от Закона за корпоративното подоходно облагане, попълването на годишната данъчна декларация по чл. 92 от Закона за корпоративното подоходно облагане, годишната данъчна основа за облагане доходите от стопанска дейност на едноличен търговец и съдебната практика по сделки, сключени „сам със себе си”.
Представени са и най-новите изменения в Кодекса за социално осигуряване за 2012 година, промените в уредбата на обезщетението при безработица, правото на ползване на платени годишни отпуски и възможностите на работодателя да упражнява контрол за спазване на трудовата дисциплина.
Раздел „Счетоводство – методология и практика”
АКЦЕНТ
Веселка Донкова
ПОГЛЕД ВЪРХУ ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА 2012 ГОДИНА
КОЛОНКА НА РЕДАКТОРА
ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА СЧЕТОВОДСТВОТО, СВЪРЗАНИ СЪС СЧЕТОВОДНОТО ОТЧИТАНЕ
СЧЕТОВОДНА ПРАКТИКА
Анастасия Головина, дипломиран експерт-счетоводител
ГОДИШНО СЧЕТОВОДНО ПРИКЛЮЧВАНЕ И ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ НА ЮРИДИЧЕСКИТЕ ЛИЦА С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ
ТЕМА С ПРОДЪЛЖЕНИЕ
Евгени Рангелов, магистър по финанси
СЧЕТОВОДНО ОТЧИТАНЕ НА ДАНЪЦИТЕ
ЕДНО МНЕНИЕ
Росен Петков, асистент в Lehman College, City University of New York
ФИНАНСОВО ОСЧЕТОВОДЯВАНЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ
Раздел „Данъчен консултант”
ПРОМЕНИ В НОРМАТИВНАТА УРЕДБА
Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПО-СЪЩЕСТВЕНИТЕ ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ, В СИЛА ОТ 1 ЯНУАРИ 2012 ГОДИНА
КОЛОНКА НА РЕДАКТОРА
ПОДАВАНЕ НА СПРАВКА-ДЕКЛАРАЦИЯТА И ОТЧЕТНИТЕ РЕГИСТРИ ПО ЕЛЕКТРОНЕН ПЪТ
ТЕМА ОТ ПРАКТИКАТА
Авторска страница на Иван Дочев, дипломиран експерт-счетоводител
ЗА ПРИЛОЖЕНИЕТО НА ЧЛЕН 41, АЛИНЕЯ 5 ОТ ЗАКОНА ЗА КОРПОРАТИВНОТО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ
ЗКПО
Валентина Гекова, гл. експерт и методолог по ЗКПО в НАП
ГОДИШНАТА ДАНЪЧНА ДЕКЛАРАЦИЯ ПО ЧЛЕН 92 ОТ ЗКПО ЗА 2011 ГОДИНА
Лиляна Панева, данъчен консултант
ГОДИШНАТА ДАНЪЧНА ОСНОВА ЗА ОБЛАГАНЕ НА ДОХОДИТЕ ОТ СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ НА ЕДНОЛИЧЕН ТЪРГОВЕЦ
ЗДДС
ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА ДДС НА ЛИЦА, НЕУСТАНОВЕНИ В ДЪРЖАВА ЧЛЕНКА ПО ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ, НО УСТАНОВЕНИ В ДРУГА ДЪРЖАВА ЧЛЕНКА НА ОБЩНОСТТА
СЪДЕБНА ПРАКТИКА
Рубриката води Анелия Маркова, съдия
СДЕЛКИ, СКЛЮЧЕНИ „САМ СЪС СЕБЕ СИ”
Раздел „Човешките ресурси на предприятието”
ОСИГУРИТЕЛНИ ОТНОШЕНИЯ
ДЪРЖАВНО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ
Ирена Ангелова, юрист
ИЗМЕНЕНИЯ В КОДЕКСА ЗА СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ ЗА 2012 ГОДИНА
Атанас Йорданов
ПРОМЕНИ В УРЕДБАТА НА ОБЕЗЩЕТЕНИЕТО ПРИ БЕЗРАБОТИЦА ОТ НАЧАЛОТО НА 2012 ГОДИНА
КОЛОНКА НА РЕДАКТОРА
НОВИ Е-УСЛУГИ НА САЙТА НА НОИ
ТРУДОВИ ПРАВООТНОШЕНИЯ
ТРУДОВИ ДОГОВОРИ
Стефанка Симеонова, консултант в МТСП
ПОЛЗВАНЕ НА ПЛАТЕНИ ГОДИШНИ ОТПУСКИ ПРЕЗ 2012 ГОДИНА
Жанет Богомилова, юрист
ВЪЗМОЖНОСТИ НА РАБОТОДАТЕЛЯ ДА УПРАЖНЯВА КОНТРОЛ ЗА СПАЗВАНЕ НА ТРУДОВАТА ДИСЦИПЛИНА
Раздел „Счетоводство – методология и практика”
Счетоводна практика
ГОДИШНО СЧЕТОВОДНО ПРИКЛЮЧВАНЕ И ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ НА ЮРИДИЧЕСКИТЕ ЛИЦА С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ
Анастасия Матова-Головина, дипломиран експерт-счетоводител
Счетоводната отчетност в организациите с нестопанска цел се организира и финансовите отчети се изготвят при спазване на основните принципи, определени с чл. 4, ал. 1 от ЗСч: текущо начисляване, предпазливост, съпоставимост между приходите и разходите, предимство на съдържанието пред формата, запазване при възможност на счетоводната политика от предходния отчетен период, действащо предприятие, независимост на отделните отчетни периоди и стойностна връзка между началния и краен баланс.
Както във всички предприятия, така и в предприятията с нестопанска дейност организацията на годишното счетоводно приключване обхваща обстоен преглед на текущото счетоводно отчитане, подготовката за годишното счетоводно приключване и завършва със съставянето на годишния финансов отчет. Без да се получи увереност, че текущото отчитане на дейността отговаря на нормативните изисквания, не бива да се пристъпва към процедурите на годишното счетоводно приключване.
В периода на подготовка за годишното счетоводно приключване всяка организация следва да прегледа пълнотата на изискуемата документация и правилността на отразяване по счетоводните сметки на настъпилите събития и протекли процеси; да анализира взаимоотношенията с дарителите, доставчиците, кредиторите, с държавните органи и други; да инвентаризира всички активи и пасиви и да отрази по счетоводните сметки констатираните и утвърдени разлики – липси и излишъци; да прегледа годността на наличното имущество и при необходимост да състави протоколи за брак; по преценка да извърши периодични обезценки на активите; да уточни събираемостта на вземанията и изискуемостта на задълженията; да начисли, при наличие на условия за това, разходи и приходи за бъдещи периоди и да отчете като текущи тази част от разсрочените през предходни отчетни периоди, която се отнася за текущата година, и пр.
Раздел „Данъчен консултант”
Промени в нормативната уредба
ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПО-СЪЩЕСТВЕНИТЕ ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ, В СИЛА ОТ 1 ЯНУАРИ 2012 ГОДИНА
Ивайло Кондарев, данъчен консултант
В брой 99 на “Държавен вестник” от 16.12.2011 г. е обнародван Закон за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност (ЗИДЗДДС). Всички извършени с него промени влизат в сила от 01.01.2012 г. По-долу ще посоча тези от тях, които смятам за по-значими.
1. Премахнати са два от случаите, при които данъчната основа на доставките на стоки не можеше да бъде по-ниска от основата при придобиването им или от тяхната себестойност.
В ЗДДС съществуват няколко случая, при които данъчната основа на доставките не можеше да приема стойности, по-ниски от тези на основата при придобиване на стоката (ако тя е закупена в страната), от себестойността й (когато е произведена от доставчика) или от данъчната основа при внос (ако стоката е внесена от нейния доставчик); те се съдържат в нормата на чл. 27, ал. 1. Две от нейните хипотези обаче не съответстваха на правилата на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на ДДС за определяне на данъчната основа на доставките.
По тази причина в ЗДДС бе премахнато правилото, че данъчната основа на доставката на земя, която е урегулиран поземлен имот (УПИ) по смисъла на Закона за устройство на територията, както и на доставката на нова сграда (или части от нея) и прилежащия й терен, не може да бъде по-ниска от данъчна основа при придобиване на имота или от неговата себестойност (когато става въпрос за нови сгради).
2. Не винаги при сделка със стоки или услуги между свързани лица данъчната основа трябва да бъде равна на тяхната пазарна цена.
С оглед разпоредбите на чл. 80, ал. 1, букви „а”-„в” от Директива 2006/112/ЕО в най-разпространения в практиката случай на доставки между свързани лица – този на две регистрирани по ЗДДС лица, между които се извършва облагаема доставка, за която както получателят, така и доставчикът имат право на пълен данъчен кредит, формирането на данъчната основа на доставката трябва да става съгласно общите правила, съдържащи се в чл. 26 от ЗДДС. А не както изискваше нашият закон тя непременно да бъде равна на пазарната цена на доставяната стока или услуга, определена по методите, упоменати в § 1, т. 10 от допълнителните разпоредби (ДР) на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
3. Нови моменти, отнасящи се до доставките на обща туристическа услуга.
С цел постигане на съответствие с европейското право, със ЗИДЗДДС са въведени нови положения, свързани със специалния режим на облагане доставките на обща туристическа услуга.
4. Промяна, засягаща правото на строеж.
До края на 2011 г. учредяването/прехвърлянето на правото на строеж до етап „груб строеж” се явяваше сделка, включваща в себе си и облагаема, и освободена доставка. Освободената част от нея е самото право на строеж и неговата цена (стойност) не подлежаха на облагане с ДДС. Прехвърляните ведно с правото на строеж части от незавършения строеж (все още неизграден на етап „груб строеж”) обаче се явяваха обект на облагаема доставка, за която трябваше да се начислява ДДС. Като учредителят/прехвърлителят на правото на строеж (до завършването на сградата в груб строеж) можеше да избере доставката по отстъпване на правото на строеж да бъде облагаема.
От 01.01.2012 г. е изменена нормата на ал. 2 от чл. 45. След промяната тя предвижда учредяването или прехвърлянето на право на строеж да се смята за освободена доставка до момента на издаването на разрешение за строеж на сградата, за която се учредява или прехвърля правото на строеж.
Раздел „Човешките ресурси на предприятието”
Осигурителни отношения
Държавно обществено осигуряване
ИЗМЕНЕНИЯ В КОДЕКСА ЗА СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ ЗА 2012 ГОДИ
Ирена Ангелова, юрист
Определя се нов фиксиран размер от 540 лв. на еднократната помощ при смърт на осигуреното лице (в случаите, когато осигуряването е за всички осигурени случаи) за трудова злополука и професионална болест, за инвалидност поради общо заболяване, за старост и смърт. Помощта се разпределя поравно между съпруга/съпругата, децата и родителите на осигуреното лице. Разпоредбата в предишната си редакция определяше помощта в размер на 2 минимални работни заплати.
Считано от 01.01.2012 г. има промяна в начина на изчисляване на осигурителните вноски в размера за фонд “Пенсии” върху средствата за социални разходи, давани постоянно или периодично в пари или натура пряко на лицата, като отпада намаляването на разходите на дейността върху възнагражденията, върху които се дължат осигурителните вноски на лицата.
Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер на 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест – в размер на 90 на сто от средното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпването на неработоспособността. Предишният текст предвиждаше изчисляването да става върху дохода през последните 12 месеца преди неработоспособността.
Същото касае обезщетението при трудоустрояване поради временно намалена работоспособност, трудова злополука или професионална болест, когато на новата работа възнаграждението се намалява като размер. Обезщетението се изчислява от период от последните 18 месеца, предхождащи настъпването на трудоустрояването.
- няма избрани артикули
- Вижте още:
-
сп. "Счетоводство плюс...", бр. 3/2017
Раздел първи „Счетоводство и практика” Акцентът в
-
сп. "Счетоводство плюс...", бр. 10/2015
Раздел първи „Счетоводство и практика” В брой 10 акцентът