Oтчитане на разходите, свързани с ликвидация на ДМА
14.03.11, 02:03
Administrator
Администратор
Регистриран от: 14 Януари 2011
Мнения: 6
Oтчитане на разходите, свързани с ликвидация на ДМА
#1

Как следва да се отчитат разходите, свързани с ликвидация на ДМА – чрез сметките от група 60 Разходи по икономически елементи, с последващо прехвърляне в сметка 616 Разходи по ликвидация на ДМА, или може направо да се задължава сметка 616? Правилно ли е разходите, които са свързани със собствени ресурси, да се отчитат чрез сметките от група 60, а разходите, заплащани „навън от предприятието” – директно чрез сметка 616?
Становище на редакцията:
Прилагането на сметките от група 60 Разходи по икономически елементи е задължително, докато ползването на сметките от група 61 Разходи за дейността е по избор, т.е. сметките от група 60 могат да се приключват по дебита на сметки от група 61 или, ако такива не се водят, по дебита на сметки от група 70 Приходи от продажби.
Тези изисквания намират приложение и за разходите, свързани с ликвидацията на дълготрайни материални активи (разрушаване, разглобяване, преместване и пр.).
Считаме, че сметка 616 Разходи по ликвидация на ДМА не може да се задължава направо, без разходът да „мине” през сметка от група 60, както това става с разходите за придобиване на дълготрайни активи по стопански начин чрез сметка 613 Разходи за придобиване на дълготрайни активи. Не е възможно, защото разходите, свързани с ликвидацията, се приключват срещу евентуалните приходи от ликвидацията и се отразяват на финансовия резултат на предприятието в отчета за приходите и разходите, докато разходите за придобиване на ДМА по стопански начин, независимо дали се отчитат пряко чрез сметка 613 или първоначално чрез сметки от група 60, се капитализират по сметки от група 20. За отчета за приходите и разходите е предвидено „изравняване” на отчетените чрез сметки от група 60 разходи със статия № 3 Разходи за придобиване на дълготрайни активи по стопански начин в приходната част на отчета. По този начин разходите за придобиване на ДМА не засягат финансовия резултат - нещо, което не може да се каже за разходите по ликвидацията.
Въпросът би могъл да се опрости, ако предприятието съставя едностранен отчет за приходите и разходите - тогава е без значение как са отчетени разходите счетоводно, важно е да се третират като разходи.
Евгени Рангелов, магистър по финанси

11.02.11, 12:20
Ivan Ivanov
Потребител
Регистриран от: 11 Февруари 2011
Мнения: 5
 
#2

Здравейте,
темата за ДМА е много обширна.
Моето мнение е, че всички разходи трябва първо да минават през 60 група и след това през 61 група.
Смятам, че този принцип е важен за аналитичната отчетност на предприятието.
Оттук ще се видят всички разходи по 60 група на предприятието , което е важно за изготвянето на годишния финансов отчет (отчет за приходите и разходите и отчет за паричния поток).
Не трябва да се забравя и комплекта за статистиката, в който се попълват по пера група 60 на разходите.